Będą różne etapy szczepień przeciw COVID-19

i

Autor: Pixabay

Szczepienia przeciw COVID-19 od 27 grudnia. Jaka będzie kolejność? Kto po medykach? [ETAPY SZCZEPIEŃ]

2020-12-23 9:16

To już pewne - 27 grudnia ruszą pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Narodowy Program Szczepień przewiduje trzy etapy szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepionki otrzymają pracownicy służby zdrowia, sanepidu i DPS-ów. Zaraz po nich nauczyciele i żołnierze. Znamy szczegóły.

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 już 27 grudnia

Już 26 grudnia do Polski trafi pierwsza partia szczepionki Comirnaty przeciwko koronawirusowi, a dzień później w szpitalach węzłowych rozpoczną się szczepienia. W pierwszej kolejności szczepionka będzie podawana medykom. Kto będzie kolejny? Kiedy szczepionkę będzie mógł otrzymać statystyczny Kowalski? Wyjaśniamy poniżej.

Trzy etapy szczepień przeciw COVID-19

Jak podaje PAP, Narodowy Program szczepień będzie zakładał trzy etapy szczepienia polskiego społeczeństwa. To nie znaczy, że wszystko będą mieli dostęp do szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszeństwo będą miały wybrane grupy.

Kto pierwszy otrzyma szczepionkę przeciw COVID-19?

Najpierw realizowane będą "Etap 0" i "Etap 1". Ten pierwszy oznacza szczepienia dla pracowników sektora ochrony zdrowia, zatem lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp. To także etap szczepienia pracowników DPS-ów i pracowników sanepidu.

Sonda
Czy zaszczepisz się na COVID-19?

Szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli

Program szczepień przewiduje też szczepienia dla nauczycieli i to zaraz w pierwszym etapie. W pierwszej wersji projektu pedagodzy mieli otrzymać szczepionki później. Teraz jednak wiadomo, że ich szczepienia będą odbywały się w "Etapie 1" wespół ze szczepieniami pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, seniorów i wojskowych.

Co ważne, szczepienia dla nauczycieli nie będą w żaden sposób wpływały na termin powrotu dzieci do szkół. Ten będzie zależny tylko i wyłącznie od liczby nowych zakażeń.

Etap 2 szczepień przeciw COVID-19

Drugi etap podawania szczepionek przewidziany jest dla osób z chorobami przewlekłymi, np. chorobami płuc, cukrzycą, otyłością, nowotworami lub osób w trakcie diagnostyki. Co ważne, tu skierowanie na szczepienie nie będzie zależne od wieku pacjenta.

W drugim etapie zaszczepieni będą również osoby, które są narażone na częste kontakty społeczne, np. pracownicy transportu publicznego, wymiaru sprawiedliwości, dostawy wody, prądu, gazu.

Czy szczepiona przeciw COVID-19 będzie darmowa?

Szczepionki przeciw COVID-19 będą dobrowolne i bezpłatne. Etap 3 szczepień zakłada szczepienia wszystkich pozostałych chętnych dorosłych Polaków.

Posłuchaj, jak się przygotować do odwiedzin u noworodka i jego rodziców. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Przywiązali chłopca do drzewa i gnębili. Wszystko nagrali