Świadczenie pielegnacyjne wzrośnie w 2021 roku. O ile? Ile wyniesie?

i

Autor: Unsplash/annie_spratt

Świadczenie pielegnacyjne wzrośnie w 2021 roku. O ile? Ile wyniesie?

2020-09-21 7:28

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego jest zależny od wzrostu płacy minimalnej. Propozycja najniższego wynagrodzenia jest już znana. Ile wyniesie pielęgnacyjne w 2021 roku?

Świadczenie pielęgnacyjne: Ile wyniesie w 2021 roku?

W 2021 roku świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o 141 złotych i będzie wynosiło 1971 złotych. Wszystko to, jeśli będzie zakaceptowana aktualna propozycja płacy minimalnej w 2021 roku, a ta wynosi 2800 złotych, czyli o 7,7 procent więcej niż obecie. Te dwie kwoty są ze sobą powiązane:

"Powiązanie tej formy wsparcia z minimalną płacą wynika z art. 17 ust. 3a‒3d ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111). Zgodnie z nim świadczenie pielęgnacyjne podlega corocznej waloryzacji od 1 stycznia. Wskaźnikiem waloryzacji jest zaś procentowy wzrost wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę" - wyjaśnia gazetaprawna.pl.

Atrakcje turystyczne Polski - rozpoznacie je wszystkie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaką atrakcję turystyczną prezentuje zdjęcie?
Atrakcje turystyczne Polski - rozpoznacie je wszystkie? [QUIZ]

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje:

1) matce albo ojcu,2) opiekunowi faktycznemu dziecka,3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego.

Osobom, o których mowa w pkt 4, innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:1) rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;2) nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;3) nie ma osób, o których mowa w pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:1) nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek opiekuńczy

Jak zauważa gazetaprawka.pl, podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego spowoduje duże dysproporcje między osobami, które go pobierają, a tymi, którym należy się specjalny zasiłek opiekuńczy:

"Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bowiem, gdy dysfunkcja zdrowotna powstała przed ukończeniem 18 lat lub 25 lat. Natomiast osoby zajmujące się krewnym, który stał się niepełnosprawny w dorosłym życiu, mogą liczyć na wynoszący 620 zł specjalny zasiłek opiekuńczy (ten jest waloryzowany co trzy lata, a rząd nie jest zobligowany do jego podnoszenia w roku weryfikacji)".

Posłuchaj o powodach dka których warto jeść zupę. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
We Wrocławskim zoo urodziły się dwa małe GNU Białobrode