Susza na Podkarpaciu. Rolnicy liczą straty w uprawach zbóż i truskawek

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Pogoda

Susza na Podkarpaciu. Rolnicy liczą straty w uprawach zbóż i truskawek

2024-05-30 15:38

System Monitoringu Suszy Rolniczej powołując się na badania Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przekazał informacje o występowaniu suszy na terenie województwa podkarpackiego. Rolnicy z Podkarpacia liczą straty w uprawach zbór jarych, ozimych i truskawek. Jak duża jest skala suszy na Podkarpaciu?

Susza na Podkarpaciu

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przekazał dane odnośnie aktualnego stan zagrożenia suszą rolniczą we wszystkich gminach w Polsce.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski., powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych – informuje IUNiG.

Z wyników badań dowiadujemy się, że susza rolnicza występowała na terenie województw: Lubelskiego, Łódzkiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego, Świętokrzyskiego, Opolskiego, Lubuskiego, Mazowieckiego, Kujawsko-pomorskiego, Podkarpackiego, Śląskiego, Zachodniopomorskiego, Warmińsko-mazurskiego, Podlaskiego

Dotyczyła takich upraw jak:

  • Zbóż jarych,
  • Zbóż ozimych,
  • Truskawek,
  • Krzewów owocowych.

ZOBACZ: To najmniejsze miasta na Podkarpaciu

Susza na Podkarpaciu. Jak duża jest skala problemu?

Na Podkarpaciu susza dotknęła upraw zbóż jarych, zbóż ozimych i truskawek. W przypadku zbóż jarych na 160 gmin ogółem, aż w 26 wystąpiła susza.

Suszę w uprawach zbóż ozimych odnotowano w 21 gminach na 160 ogółem. Zaś w przypadku uprawy truskawek, zanotowano 17 gmin, w których wystąpiła susza na 160 gmin ogółem.

Nieznana perełka na Podkarpaciu