Spora zmiana w rzeszowskich podstawówkach. Od września cztery placówki będą szkołami dwujęzycznymi

i

Autor: Pixabay

Spora zmiana w czterech rzeszowskich podstawówkach. Co się zmieni od września?

2022-01-31 15:08

Aktualnie dwujęzyczne klasy są w czterech miejskich podstawówkach. Mowa tu o podstawówce nr 10, 18, 21 i 28. W każdej z nich część przedmiotów w całości jest nauczanych w języku angielskim. Teraz od września oficjalnie te placówki staną się podstawówkami z oddziałami dwujęzycznymi. Taką decyzję podjęli radni miasta.

Zmiany w rzeszowskich podstawówkach. Rada Miasta Rzeszowa przyjęła uchwałę dotyczącą szkół numer 10, 18, 21 i 28. Te placówki mają oddziały dwujęzyczne na bardzo wysokim poziomie, dlatego od września oficjalnie staną się podstawówkami z oddziałami dwujęzycznymi. W każdej z nich część przedmiotów w całości jest nauczanych w języku angielskim. Oddziały dwujęzyczne można prowadzić dopiero na poziomie 7 i 8 klasy, ale prezydent Konrad Fijołek chce to zmienić. Na jego wniosek powołano właśnie w mieście zespół, który opracuje zasady nauczania dwujęzycznego w niższych klasach.

- Bardzo zależy mi na tym, aby uczniowie już od najmłodszych lat uczyli się języków obcych. To jeden z moich najważniejszych projektów w unowocześnianiu edukacji w Rzeszowie. Znajomość języków to dzisiaj okno na świat, klucz, który otwiera drzwi do szerokich możliwości na rynku pracy i w dalszej edukacji. Tym bardziej, że uczniowie i studenci mają możliwość wyjazdów na międzynarodowe wymiany międzyszkolne, do czego znajomość języka obcego jest konieczna – mówi Konrad Fijołek.

CZYTAJ TAKŻE: Więcej światła pojawi się na rzeszowskich Olszynkach

Specjalny projekt powszechnej dwujęzyczności

Na poziomie szkół średnich dwujęzyczne oddziały ma w Rzeszowie IX Liceum Ogólnokształcące. Miasto liczy, że podstawówki kształcące w językach obcych będą dla niego kuźnią talentów. Absolwenci takich szkół będą mogli kontynuować naukę np. po angielsku, a następnie przystąpić do międzynarodowej matury.

Powołany na wniosek prezydenta zespół opracuje miejski projekt powszechnej dwujęzyczności w szkołach. - Będziemy działać tak, aby rozszerzyć także dwujęzyczność w szkołach ponadpodstawowych. Ocenimy ich sytuację kadrową i zdecydujemy, jakich działań wymaga realizacja takiego przedsięwzięcia. Może to być na przykład doskonalenie umiejętności i kształcenie nauczycieli. Aby np. w technikum uczniowie mogli uczyć się w języku obcym matematyki, czy przedmiotu zawodowego – mówi Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Rzeszów po raz 30. gra z Wielką Orkiestrą