Rajd Śląska

Autor: Maciej Niechwiadowicz Rzeszowianin rajdowym mistrzem Polski

Rzeszowianin rajdowym mistrzem Polski. To jego trzeci tytuł w karierze

2023-09-11 9:30

Wygraną Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla zakończył się Rajd Śląska, będący szóstą, przedostatnią rundą tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Czwarte miejsce zajęła załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda, co pozwoliło im na zdobycie tytułu rajdowego mistrza Polski 2023. To już trzecie zwycięstwo w karierze kierowcy z Rzeszowa.

Grzegorz Grzyb mistrzem Polski. Kolejny sukces kierowcy z Rzeszowa

Kierowcy rywalizujący w tegorocznej edycji Rajdu Śląska mieli do pokonania ponad 635 kilometrów, z czego przeszło 150 stanowiło dystans dwunastu asfaltowych odcinków specjalnych. Siedem z nich wygrała załoga Kacper Wróblewski/Jakub Wróbel. Po raz pierwszy na prowadzenie wyszli oni po rozgrywanym w sobotę oesie w Jastrzębiu Zdroju. Pod koniec drugiego dnia rajdu mieli jednak spore problemy z hamulcami i przed finałowym etapem zawodów spadli na trzecią pozycję. Sobotę w roli liderów zakończyli bracia Jarosław i Marcin Szejowie. Wróblewskiego i Wróbla dzieliło do nich 8,3 sekundy. Straty zostały jednak odrobione w niedzielę. Kierowcy Skody Fabii Rally2 evo wygrali wszystkie cztery oesy i zwyciężyli w Rajdzie Śląska. Na drugim miejscu finiszowali Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (+5,1 s). Na trzeciej pozycji metę osiągnęli bracia Szejowie (+7,5 s).

Na czwartym miejscu zmagania ukończyli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Ten wynik pozwolił kierowcy pochodzącemu z Rzeszowa przypieczętować trzeci w karierze tytuł mistrza Polski. W sezonie 2016 Grzyb triumfował z Robertem Hundlą, a w 2018 roku w drodze do tego sukcesu, w poszczególnych rundach RSMP pilotowali go Bogusław Browiński, Robert Hundla i Jakub Wróbel. Rzeszowianin ma na swoim koncie również siedem tytułów mistrza Słowacji. Z kolei dla jego pilota – Adama Biniędy to pierwszy w karierze tytuł rajdowego mistrza Polski. Po Rajdzie Śląska Grzyb i Binięda liderują mistrzostwom z dorobkiem 178 punktów. Na kolejnych miejscach plasują się załogi Byśkiniewicz/Siatkowski (135 pkt), Płachytka/Fiołek (118 pkt) oraz Kołtun/Pleskot (95 pkt). Finałową runda sezonu RSMP będzie 68. edycja Rajdu Wisły (29 września – 1 października).