Jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportowo-badawczych w Europie - powiedział podczas wczorajszego otwarcia Wojciech Czarny, dyrektor Instytutu Wychowania Fizycznego UR. W skład całego Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego wchodzi hala sportowa oraz dwa laboratoria - Biomechaniki Ruchu Sportowca oraz Fizjologii i Biochemii Wysiłku Fizycznego. Sama hala zaś to:
- 200 metrowa 6-torowa bieżnię okrężna,
- 60-metrowa 8-torowa bieżnia prosta,
- rozbieg do skoku o tyczce,
- skocznia do skoku w dal i trójskoku,
- rzutnia do pchnięcia kulą i rzutu oszczepu,
- dwie mobilne skocznie do skoku wzwyż
- 80-metrowa bieżnia rozgrzewkowa.
CZYTAJ TAKŻE: Bieszczady: Prace remontowe na szlakach górskich. Gdzie utrudnienia?
UCL areną sportowych zmagań. Kiedy pierwsze zawody?
Nowy obiekt ma służyć jednak nie tylko rozwojowi fizycznemu i analizom, ale także być areną sportowych zmagań na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Te zaś będzie mogło oglądać jednocześnie nawet 300 widzów.
- Centrum robi ogromne wrażenie. Dofinansowanie, które zostało zaczerpnięte z Ministerstwa Sportu i Turystki, a było to ponad 25 mln zł, zostało wspaniale zagospodarowane na ten właśnie obiekt. Mamy świadomość, że nie ma zdrowego społeczeństwa i sukcesów w sporcie bez bezpiecznej infrastruktury sportowej, a ten obiekt staje się szczególnie ważnym elementem dla całego naszego społeczeństwa – mówiła Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki. Budowa Uniwersyteckiego Centrum lekkoatletycznego kosztowała uczelnię ponad 50 mln zł.
Jak podaje na swojej stronie internetowej Polski Związek Lekkiej Atletyki - pierwsze zawody w nowej arenie mają zostać przeprowadzone na początku sezonu halowego 2022.