RZESZÓW: Klinika Hematologii oraz Nefrologii ze Stacją Dializ mają nową siedzibę!

2020-11-20 12:22 wk

Od wczoraj oficjalnie mieszczą się w nowym pawilonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Ten powstał dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Największa inwestycja od lat oczekiwana, to 55 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Klinika Hematologii. Klinika także i stacja dializ z tym związana to jest nowoczesny obiekt, jeżeli chodzi o wyposażenie jeżeli chodzi o architekturę - komentuje Marszałek Władysław Ortyl.

W nowym budynku powstały 1- i 2-osobowe sale chorych z łazienkami oraz przestronne pokoje wypoczynkowe i oczekiwań. Wszystkie wyposażone są w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Co więcej- szpitalna inwestycja umożliwi uruchomienie Ośrodka Przeszczepiania Komórek Hematopoetycznych. Po zdobyciu wymaganych akredytacji Klinika będzie ubiegać się o to, żeby móc przeszczepiać zarówno poddawane zamrożeniu komórki własne pacjenta jak i pobierane na bieżąco od dawców allogenicznych.

Takiej działalności, w tak szerokim zakresie, do tej pory w regionie nie było. Dzięki możliwości jej uruchomienia chorzy z Podkarpacia nie będą musieli wyjeżdżać na leczenie poza granice województwa.

Bank Komórek Krwiotwórczych ze strefami pozwalającymi na uzyskanie najwyższej czystości otwiera perspektywę możliwości wdrożenia każdego nowego rodzaju terapii komórkowej. W dalszej perspektywie czasowej celowe może być rozważenie możliwości rozpoczęcia współpracy z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy celem wykonywania przeszczepień komórek krwiotwórczych u chorych obywateli pobliskiej Ukrainy, na której obszarze nie ma ośrodka przeszczepowego- ta działalność mogłaby stanowić dodatkowe źródło finansowania, niezależnego od NFZ - powiedział Marek Wiater dyrektor KSW nr 1 w Rzeszowie.

Nietypowe zajęcia fitness w Łodzi
Posłuchaj, skąd się biorą bóle fantomowe. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.