Rosjanin poprosił USA o azyl. Ujawnił dane o tajnym bombowcu Putina

i

Autor: Russian Defense Ministry Press Service/Associated Press/East New

Rosjanin poprosił USA o azyl. Ujawnił dane o tajnym bombowcu Putina

2023-02-14 14:35

Pod koniec grudnia ubiegłego roku na granicy pomiędzy USA i Meksykiem pojawił się rosyjski inżynier wojskowy, prosząc o azyl i oferując ujawnienie najpilniej strzeżonych rosyjskich tajemnic wojskowych dotyczących bombowca Tu-160 - poinformował we wtorek portal Yahoo News.

Portal powołał się na informacje zawarte w jawnym raporcie amerykańskiej Służby Celnej i Ochrony Granic (CBP). Mężczyzna poprosił o azyl z obawy przed prześladowaniami za udział w antyputinowskich protestach wspierających Aleksieja Nawalnego, uwięzionego rosyjskiego dysydenta. Powiedział, że jest inżynierem budownictwa lądowego i że w latach 2018-2021 pracował przy produkcji bombowca Tu-160 w zakładzie produkcyjnym samolotów Tupolew w Kazaniu - pisze Yahoo News. Tu-160, najcięższy bombowiec świata, zwany przez Rosjan "Białym Łabędziem", w kodzie NATO określany jako "Blackjack", jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym technologicznie samolotem, jakim dysponują Rosjanie; był używany w wojnie na Ukrainie - informuje portal. CBP odmówiło odpowiedzi na pytania Yahoo News dotyczące informacji udzielonych przez inżyniera, powołując się na wewnętrzne przepisy.

Azyl za ściśle tajne informacje

Ekspert wojskowy Michael Kofman, dyrektor programu studiów nad Rosją w Center for Naval Analyses, powiedział, że nie dysponuje wiarygodną wiedzą na temat tego rosyjskiego inżyniera, wyjaśnił jednak, jakiego rodzaju wiedzę może mieć ktoś na jego stanowisku.

- Osoba pracująca w zakładzie przemysłu obronnego takim jak Tupolew mogła mieć dostęp do szeregu informacji na temat obronnej produkcji przemysłowej, specyfikacji związanych z bombowcem Tu-160 i jego ostatnio opracowanym zmodernizowanym wariantem, różnych procesów produkcyjnych, oraz ograniczeń maszyny - powiedział Kofman i dodał, że ktoś na takim stanowisku mógłby gromadzić informacje (...), a niektóre z nich mogłyby okazać się cenne - dodał w wypowiedzi dla Yahoo News.

Życie naukowca zagrożone?

Raport CBP był jawny i zawierał personalia Rosjanina oraz inne szczegóły jego biografii, lecz Yahoo News ich nie ujawnia. Portal poinformował, że jest to niezwykły i bezprecedensowy przypadek, że ujawnia się dane osoby oferującej tajemnice wojskowe kraju, o którym wiadomo, że zabija zdrajców. Również urzędnicy są zaskoczeni.

Yahoo News informuje, że kiedy na amerykańskiej granicy pojawia się osoba twierdząca, że ma informacje interesujące dla Stanów Zjednoczonych, CBP i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wstępnie je weryfikują. Jeżeli informacje zostaną potwierdzone, a osoba uznana za wiarygodną, jest ona następnie przekazywana FBI, która zapewnia jej schronienie. W tym wypadku informacje okazały się wiarygodne i w drugiej dekadzie stycznia inżynier został uznany za wiarygodnego i potencjalnie interesującego dla USA i przekazany FBI w celu dalszego przesłuchania.

FBI również odmówiło komentarza na prośbę portalu Yahoo News

Listen to "Poznajemy historię Władimira Putina - najbardziej znienawidzonego człowieka świata" on Spreaker.
"Nikomu nie życzymy tego, co widzieliśmy". Ratownicy górniczy wracają z Turcji do Polski