Urlop macierzyński

i

Autor: pixabay.com Rewolucja w urlopach macierzyńskich. Skorzystają konkretni rodzice.

Informacje

Spore zmiany w urlopach macierzyńskich. Skorzysta jedna grupa rodziców

2024-05-21 10:54

Szykuje się prawdziwa rewolucja w kwestii urlopów macierzyńskich. Business Insider dotarł do szczegółów projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Skorzystać ma jedna grupa rodziców.

Rewolucyjna zmiana w urlopach macierzyńskich

To spora zmiana w urlopach macierzyńskich. Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych po porodzie będą mogli liczyć na jego wydłużenie. Według informacji, do których dotarł Business Insider, ministerialny projekt zakłada, że dostaną oni do ośmiu tygodni urlopu więcej. Ta liczba będzie uzależniona od długości pobytu dziecka w szpitalu. Obowiązywać będzie zasada tydzień za tydzień.

Jak czytamy, na jeszcze dłuższy urlop będą mogli liczyć rodzice ekstremalnie skrajnych wcześniaków, to znaczy dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży, a także tych ważących mniej niż 1000 g.

Co ważne, dodatkowe dni urlopu macierzyńskiego mają być płatne w 100 procentach. Dotyczyć on będzie obydwojga rodziców, a to oznacza, że przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Projekt resortu Agnieszki Dziemianowicz-Bąk ma zostać zaprezentowany w najbliższym czasie.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, rodzicom wcześniaków przysługuje taki sam urlop, jak matkom i ojcom dzieci, które urodziły się w terminie. To 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 41 tygodni urlopu rodzicielskiego.

ZOBACZ: DZIECI O TYCH IMIONACH WYROSNĄ NA GENIUSZY. SĄ SKAZANE NA SUKCES

Majka Jeżowska w młodości. Tak lata temu wyglądała artystka od hitu "Wszystkie dzieci nasze są"