stetoskop

i

Autor: Pixabay.com

Rewolucja w służbie zdrowia. Do lekarza zapiszesz się przez Internet

2022-12-23 15:20

Ministerstwo Zdrowia w końcu wkracza w XXI wiek. Już niebawem planuje wprowadzić nowy ogólnopolski system, który pozwoli na internetową rejestracje do lekarza wybranej specjalności. Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia nowego programu?

Z rejestracją do lekarzy bywa różnie. Wielu pacjentów już od lat uskarża się na próby kontaktu telefonicznego z przyszpitalnymi przychodniami. Co jest głównym źródłem problemem? Okazuje się, że częste i na dodatek bezskuteczne próby połączenia lub zbyt długi czas oczekiwania do rejestracji. Odpowiedzią i zarazem receptą na problemy ma być internetowa Elektroniczna Rejestracja Centralna. To specjalny system, który jest tworzony właśnie przez Ministerstwo Zdrowia. ERC ma umożliwić pacjentowi zapisanie się do lekarza specjalisty, bez stania w kolejkach i oczekiwania na połączenie. System był już testowany w związki ze szczepieniami przeciwko Covid-19.

Potrzebne zmiany na szczeblu centralnym

W tej chwili każda przychodnia dysponuje swoim własnym wewnętrznym systemem do rejestracji. Aby można było jednak coś zmienić koniecznym jest wprowadzenie zmian na szczeblu centralnym. Takie podejścia ze strony Ministerstwa Zdrowia były już prowadzone kilka miesięcy temu. Latem tego roku próbowano wdrożyć e-rejestracje, ale tylko na wybrane świadczenia. Ostatecznie jednak nic z tego nie wyszło.

Rewolucja dla pacjentów i pracowników służby zdrowia

Wdrożenie systemu rejestracji elektronicznej będzie sporą rewolucją dla pacjentówi sporym wyzwaniem dla służby zdrowia. Cała kadra obsługująca dotychczas system telefonicznej rejestracji musiałaby zostać w odpowiedni sposób przeszkolona. Dodatkowo cała operacja wymagałaby oddelegowania kilku pracowników do układania harmonogramów przyjęć do poszczególnych lekarzy.

Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia nowego systemu? Na chwilę obecna nie jest znana dokładna data wdrożenia. Nie nastąpi to jednak wcześniej jak za kilka tygodni. 

Zima nie doczekała do świąt. A było tak pięknie!