Rekordowo ciepły Dzień Wszystkich Świętych. Pierwszy raz od 30 lat!

i

Autor: Pixabay.com

Rekordowo ciepły Dzień Wszystkich Świętych. Pierwszy raz od 30 lat!

2022-10-29 11:34

Takich temperatur na przełomie października i listopada dawno nie było. - Zapowiada się najcieplejszy od 30 lat 1 listopada. Termometry pokażą nawet 21 st. Celsjusza. Będzie praktycznie bezwietrznie. Cały długi weekend raczej letni niż jesienny – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Kożuchy i futra zostawmy w szafach. Może przydadzą się 11 listopada. Natomiast na Wszystkich Świętych odpowiedni będzie ubiór wiosenny. Lekki płaszcz albo delikatna kurtka, a może i tę wierzchnią odzież będzie można zdjąć. Szykuje się wręcz letnia aura – podkreśla Grzegorz Walijewski. Informuje, że "termometry zdominują dwudziestki". W woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, a także w łódzkim, mazowieckim 21 stopni Celsjusza. Na zachodzie po 20. Nieco chłodniej na wschodzie i północy, tam ok. 14 – 16 stopni.

Na północy woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego możliwe, że delikatnie popada. Mieszkańcy tych rejonów wybierając się na cmentarze powinni pamiętać o parasolach. Pozostała część kraju bez deszczu. Nie będzie wiało, a jeżeli już, to nieznacznie. Pogoda będzie sprzyjała również porannym wizytom na cmentarzach. Temperatura minimalna z poniedziałku na wtorek od 8 – 9 na Suwalszczyźnie. W ciągu dnia z godziny na godzinę coraz cieplej.

Tu śpią nasi przyjaciele. Cmentarze dla zwierząt w Koniku Nowym pod Warszawą

Wszystkich Świętych 2022. Najcieplej od 30 lat!

W ostatnich 30 latach najcieplejszy Dzień Wszystkich Świętych był w 2018 r. Wówczas 20 stopni wskazywały termometry tylko w Małopolsce, na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny. - Jeżeli sprawdzi się prognoza, to najbliższy 1 listopada będzie rekordowy – przewiduje rzecznik IMGW. Ładna pogoda prognozowana jest na cały długi weekend.

- Teraz nad Polską jest układ wysokiego ciśnienia o imieniu Zachariasz. On oddziałuje na nasz kraj od pewnego czasu i dalej będzie nam niósł przyjemną aurę. Będzie pogodnie, wręcz letnio, słaby wiatr praktycznie przez cały ten czas. Słaby deszcz z soboty na niedzielę – prognozuje Walijewski.

Na termometrach zobaczymy w sobotę 21 st. C na Dolnym Śląsku, 14 na wybrzeżu, 15 na Suwalszczyźnie, w centrum 17 – 18. W niedzielę 21 – 22 na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, w centrum 18, chłodniej na Suwalszczyźnie – 13 st., 14 na wybrzeżu. W poniedziałek również pogodnie, aż – 22 stopnie na południu, a na północy ok. 17 st. C.