Eksplozja ciepła w Polsce. Możliwy rekord ciepła w październiku. Gdzie będzie najcieplej?

i

Autor: wxcharts.com/mapy

Eksplozja ciepła w weekend. Będzie rekord temperatury w październiku?

2022-10-28 10:59

Eksplozja ciepła w ostatni weekend października będzie możliwa dzięki napływającemu do Polski ciepłemu powietrzu z południowo-zachodniej Europy. W najbliższych dniach utrzyma się słoneczna pogoda, a termometry mogą wskazać nawet 25 stopni Celsjusza w niektórych regionach naszego kraju. Gdzie będzie najcieplej? Sprawdźcie!

Jeszcze w październiku możemy spodziewać się prawdziwej eksplozji ciepła w Polsce. Najbliższe dni to pokaz prawdziwego babiego lata. Temperatura osiągnie, a miejscami nawet przekroczy 20 stopni Celsjusza. - Kłopotem mogą być miejscami występujące mgły z towarzyszącym niskim zachmurzeniem, które po nocy nie od razu będzie ustępować, a przez to w niektórych regionach może być ograniczany wzrost temperatury, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju – informują eksperci z portalu dobrapogoda24.pl. Zobaczcie w jakich regionach Polski będzie najcieplej. 

Częściowe zaćmienie słońca – Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie, 25 października 2022

Eksplozja ciepła w Polsce

Masa ciepłego powietrza znad Hiszpanii i Francji ponownie zaczyna spływać do Polski przez Niemcy.

- Temperatury maksymalne w naszym kraju w najbliższych dniach miejscami osiągną lub przekroczą 20 st. Celsjusza – prognozuje portal dobrapogoda24.pl.

I dodają, że „temperatury, jak na ostanie dni października będą bardzo wysokie. W nocy nadal nie przewidujemy przymrozków, a przez to średnia temperatura dobowa w Polsce będzie o około 6-9 st. C. wyższa od normy klimatycznej dla tego okresu”.

Gdzie będzie najcieplej?

Według prognoz na znacznym obszarze Polski termometry będą wskazywać od 17 do 22 stopni Celsjusza, a miejscami nawet 23-24 stopnie. Na pogodę nie będą narzekać mieszkańcy województw:

  • lubuskie
  • wielkopolskie
  • dolnośląskie
  • opolskie
  • małopolska

Możliwy rekord ciepła w październiku?

Do tej pory, w tym roku najwyższą temperaturę odnotowano w Jeleniej Górze, gdzie termometry wskazały 25,2 st. C.

- Podczas tej adwekcji bardzo ciepłego powietrza spodziewamy się maksymalnie około 23-24 st. C. Ale kto wie, jeśli pojawią się zjawiska fenowe, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, to może ponownie zbliżymy się lokalnie do 25 st. Celsjusza – czytamy.