Rekolekcje szkolne. Kto ma zapewnić opiekę nad uczniami?
Wielkopostne rekolekcje to tradycyjny zwyczaj, który kultywowany jest w Polsce od wielu lat. Ich celem jest przygotowanie katolików do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Rekolekcje przedświąteczne są organizowane także dla uczniów. Ich data i godzina określana jest przez proboszcza danej parafii. Bardzo często zdarza się, że odbywają się one w czasie lekcji. Rekolekcje nie są zajęciami organizowanymi przez szkołę, a zatem opracowanie ich szczegółów nie jest obowiązkiem dyrektorów szkół. O konkretnych wytycznych organizacji rekolekcji szkolnych mówi rozporządzenie Ministra Edukacji z 1992 roku.
- Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej – brzmi treść rozporządzenia.
Polecany artykuł:
Zwolnienie z lekcji nie dla wszystkich uczniów
Co konkretnie oznacza wspomniane rozporządzenie? Wynika z niego, że dyrektor szkoły może zwolnić z lekcji uczniów, którzy chcą uczestniczyć w rekolekcjach. Mowa tu jedynie o uczniach, którzy uczęszczają na lekcje religii, a rekolekcje stanowią praktykę kościoła, którego naukę pobiera uczeń. Dyrektorzy muszą zostać odpowiednio wcześnie powiadomieni o terminie rekolekcji, nie później niż miesiąc przed planowanym terminem. A co z uczniami, którzy na religię nie uczęszczają? Oni nie mogą być zwolnieni z lekcji, a zatem nauczyciele mają obowiązek zapewnienia im w tym czasie zajęć oraz opieki. Dotyczy to także wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie uczestniczą w rekolekcjach. Odwoływanie lekcji dla całej szkoły jest zatem niezgodne z przepisami. Warto pamiętać, że szkoła nie może kontrolować, czy uczeń rzeczywiście uczestniczy w rekolekcjach.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku, dyrektor ma zapewnić odpowiednie warunki i opiekę uczniom tylko podczas zajęć organizowanych przez szkołę. W związku z tym, że rekolekcje nie są zajęciami organizowanymi przez szkołę, dyrektor nie odpowiada za bezpieczeństwo uczniów zarówno w czasie trwania rekolekcji, jak również w drodze na nie. Oznacza to, że nauczyciele nie mają obowiązku opieki nad uczniami w czasie rekolekcji. To jednak jeden z tych przepisów, które nie mają często zastosowania w rzeczywistości.