Budki lęgowe zawieszone zostały w Śródmieściu. Te zobaczyć można w rejonie parku miejskiego przy ul. Grodzkiej oraz wzdłuż potoku Lubatówka. Budki rozwieszone zostały w różnych odległościach ze względu na gatunki patków, które bardziej lub mniej lubią sąsiedztwo innych. Z drewnianych domków skorzystać będą mogły np. mazurki, szpaki, jerzyki, sikorki, muchołówki czy kowaliki.
Wszystkie budki dla bezpieczeństwa pisklaków mają bardzo grubą (6 cm) ściankę przednią, a wybrane budki dodatkowo metalową blaszkę przy wejściu po to, aby drapieżniki nie mogły dostać się do piskląt, a dzięcioły nie powiększały w nich otworów i nie zjadały znajdujących się tam np. jajek – informuje Joanna Niepokój z Urzędu Miasta Krosna.
UM zachęca do wieszania budek samodzielnie
Magistrat zachęca też mieszkańców do wieszania podobnych budek w obrębie swoich posesji. Takie można kupić gotowe w sklepach, jak również można wykonać je własnoręcznie.CZYTAJ TAKŻE: RZESZÓW: Sokolnicy w czterech rzeszowskich parkach? Tego nie chcą ekolodzy
Mitem jest to, że budka powinna mieć patyczek przy wejściu czy nawet deskę-lądowisko dla ptaków. Ten zbyteczny dodatek jedynie ułatwia myszom, kotom czy kunie dostanie się do wnętrza i zabicie piskląt znajdujących się w środku, a tego przecież nie chcemy- dodaje Niepokój.
Koszt zakupu i montażu budek wraz z powstającą dokumentacją ornitologiczną to kwota 10 000 zł.