Żółw błotny w Cisnej na Podkarpaciu
Nie jest to niemożliwe, ale nieczęsto spotykane. W Nadleśnictwie Cisna pod koniec maja 2020 znaleziono żółwia. Zwierzę nie zginęło żadnemu właścicielowi, lecz żyje naturalnie, jak się okazuje, także w podkarpackich lasach:
"W Bieszczadach można spotkać praktycznie wszystkie gatunki zwierząt. A spodziewalibyście się tu.... żółwia? Mamy kolejną już obserwację naszego rodzimego żółwia błotnego w okolicy rezerwatu "Olszyna łęgowa w Kalnicy". Najprawdopodobniej na tym bagiennym obszarze jest nie notowane nigdy wcześniej stanowisko jednego z najrzadszych i najbardziej chronionych gatunków w Polsce. Sprawę przekazaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska" - pisali leśniczy na profilu FB nadleśnictwa.
Polecany artykuł:
Kolejna sensacja: Żółw w Krasiczynie
Kilkanaście dni później żółwia błotnego znaleziono także w innym rejonie podkarpacia - w Krasiczynie. I tu znawcy tematu nie mogli wyjść z podziwu:
"Tego jeszcze nie było! Żółw błotny w Krasiczynie! To prawdziwa sensacja!
Żółw błotny to jedyny przedstawiciel żółwi naturalnie występujący w Polsce. Gad ten wiedzie wodno-lądowy tryb życia, żywi się drobnymi bezkręgowcami, larwami owadów, małymi rybami. Żółw błotny jest niezwykle rzadki, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ostatnie doniesienia z Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe o jego stanowisku wprawiły nas w osłupienie.
Teraz zaś osobnik tego gatunku został stwierdzony ̇na terenie naszego nadleśnictwa!" - pisze Nadleśnictwo Krasiczyn.
Tym razem żółwia zauważył jeden z mieszkańców. Nie wiedział, jak mu pomóc, więc powiadomił służby:
"Dzięki takiej komunikacji mamy nową obserwację gatunku" - zachwycają się leśniczy.
Żółw błotny w Polsce
Żółw błotny do gatunek bardzo rzadki, występuje pod ochroną. Jest wpisany do Polskiej czerwonej księgi zwierząt z kategorią zagrożenia EN, czyli gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.
Żółwie błotne trzymają się zawsze blisko wody - bagien, oczek wodnych, starych koryt rzek. Mogą żyć nawet 100 lat! Młode po wykluciu są bardzo narażone na niebezpeczeństwo -ch pancerz twardnieje dopiero po upływie 6 lat.
Dlatego, jeśli jedziecie przez polskie lasy, na przykład te na Podkarpaciu, uważajcie nie tylko na żaby, czy jeże na drogach, ale też żółwie!