Powrót z zagranicy a kwarantanna: Rzeszowski ZUS przypomina o ważnej sprawie!

2020-03-23 11:37 Sylwia Indycka-Rosół
Powrót z zagranicy a kwarantanna: Rzeszowski ZUS przypomina o ważnej sprawie!
Autor: mat. prasowe

ZUS przypomina, że wszystkie osoby, które są objęte kwarantanną po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się o świadczenie chorobowe. Jak to zrobić? Szczegóły sprawdzicie na ESKA Rzeszów.

14-dniowa kwarantanna po przekroczeniu polskiej granicy to teraz obowiązek. Na szczęście, decyzją Ministra Zdrowia, taka osoba może uzyskać świadczenie z tytułu choroby (tak jakby przebywała na "zwyłym" L4). Trzeba jednak pamiętać o złożeniu wniosku w terminie 3 dni roboczych od zakończenia kwarantanny.

Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy:

- Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być przekazane elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych - dodaje Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w Rzeszowie.

Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek (pracodawca) w ciągu 7 dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do Zakładu. Może to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Można je złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia.

Płatnik składek(pracodawca), który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

Należy pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).

Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji pamiętajmy, że prawo do nich mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, np.:

  • pracownikowi (ubezpieczenie obowiązkowe),
  • zleceniobiorcy (ubezpieczenie dobrowolne),
  • osobie prowadzącej działalność pozarolniczą (ubezpieczenie dobrowolne).

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Posłuchaj, jak chronić się przed koronawirusem. Takie są zalecenia WHO. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Jak rzeszowianie spędzają kwarantannę?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.