Ponad 30 stopni w cieniu! Do Polski wleje się fala upałów. Nowa prognoza na najbliższe miesiące

i

Autor: wxcharts.com

Pogoda

Ponad 30 stopni w cieniu! Do Polski wleje się fala upałów. Nowa prognoza na najbliższe miesiące

2023-06-12 20:22

IMGW opublikował 12 czerwca nową eksperymentalną prognozę pogody na najbliższe miesiące. Te wakacje mogą przejść do historii jako jedne z najcieplejszych w ostatnich latach. Wszystkie wakacyjne miesiące – według prognoz IMGW – będą cieplejsze niż te z ostatnich latach. Wiemy kiedy do Polski wleje się żar i w całym kraju panować będzie istna spiekota!

Spis treści

 1. Żar wleje się do Polski w czerwcu! IMGW: lipiec, sierpień i wrzesień cieplejsze
 2. Pierwsza fala upałów w czerwcu
 3. Upały w Polsce aż do września

Żar wleje się do Polski w czerwcu! IMGW: lipiec, sierpień i wrzesień cieplejsze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował nową długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na miesiące lipiec-październik. Według IMGW we wszystkie te miesiące, nawet we wrześniu i październiku Polacy zmagać się będą z wyższą temperaturą niż w poprzednich latach. Jednak prawdziwe niemalże tropikalne upały nadejdą wcześniej! Nie będziemy musieli czekać na nie aż do lipca. Jak się okazuje, już na początku trzeciej dekady czerwca Polskę zaleje fala upałów.

CZYTAJ TAKŻE: El Niño powróciło. Ekstremalne upały to kwestia czasu, naukowcy biją na alarm!

Pierwsza fala upałów w czerwcu

Północne województwa Polski już zmagają się z problemem suszy i olbrzymiego zagrożenia pożarowego w lasach. W nich ściółka leśna jest tak sucha, że wystarczyłaby jedna iskra, aby wzniecić pożar. Nieco lepiej sytuacja ma się na południowych krańcach, gdzie od kilku dni można lokalnie zaobserwować niewielkie opady deszczu. To się zmieni. Wiemy, kiedy całą Polskę zaleje pierwsza w tym roku fala upałów.

Według prognoz IMGW na istny żar lejący się z nieba nie będzie trzeba czekać do lipca. Pierwsze upały zaczną się bowiem około 21 czerwca!

Upały w Polsce aż do września

Według eksperymentalnej długoterminowej prognozy pogody wydanej w poniedziałek 12 czerwca przez IMGW na miesiące lipiec-październik, najbliższy kwartał minie pod znakiem upałów. Zarówno lipiec, sierpień, wrzesień i październik zapowiadają się cieplejsze niż norma wieloletnia z lat 1991-2020.

Pod względem opadów deszczu lipiec będzie miesiącem, w którym te będą mieścić się w normie. Zaś w sierpniu nieco więcej deszczu (niż przyjęta norma) spadnie województwach:

 • małopolskim,
 • śląskim,
 • opolskim,
 • dolnośląskim,
 • łódzkim.

Wrzesień będzie mieścił się w podanej przez IMGW normie, jednak już w październiku więcej deszczu zauważymy w północno-zachodniej części Polski. Dokładnie w województwach:

 • lubuskie,
 • zachodnio-pomorskie
 • kujawsko-pomorskie
 • wielkopolskie,
 • pomorskie.

ZOBACZ: Długoterminowa eksperymentalna prognoza IMGW LIPIEC - PAŹDZIERNIK 2023