Pomnik Czynu Rewolucyjnego ma nowego właściciela. Kto nim został?

i

Autor: M.W.

Wydarzenia

Pomnik Czynu Rewolucyjnego ma nowego właściciela. Kto nim został?

2024-06-18 7:56

Oo. Bernardyni podjęli decyzję w sprawie rzeszowskiego Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Przekażą monument Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia – poinformował w piątek rzecznik zakonu o. Alojzy Garbarz. O odzyskanie pomnika od lat ubiegało się miasto.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego będzie miał nowego właściciela

Pomnik Czynu Rewolucyjnego od pół wieku stoi w centrum Rzeszowa tworząc krajobraz miasta. Od lat budzi też spory i dyskusje. Ma swoich przeciwników i zwolenników. Usunięcia pomnika chce Instytut Pamięci Narodowej, powołując się na ustawę dekomunizacyjną. Domagała się tego również część radnych PiS w sejmiku podkarpackim poprzedniej kadencji. Mieszkańcy Rzeszowa twierdzą, że powinien zostać na swoim miejscu, bo jest wizytówką miasta i świadectwem historii.

Pomnik od 2006 roku należy do Bernardynów. Klasztor przejął go od miasta za symboliczną złotówkę. Ponieważ monument jest w coraz gorszym stanie, miasto chciało go odzyskać i wyremontować. Decyzję w sprawie pomnika podjął Zarząd Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Rzecznik zakonu Bernardynów, o. Alojzy Garbarz w przesłanym komunikacie poinformował, że pomnik zostanie nieodpłatnie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia.

W ostatnich latach pomnik stał się obiektem sporu polityczno-ideologicznego. Nie chcemy być stroną w sporze wokół kwestii historycznych oraz politycznych. Nie jest naszą misją ani odnawianie, ani burzenie pomników nieposiadających religijnego wymiaru. Nasza zakonna Prowincja nie dysponuje środkami potrzebnymi do odnowienia pomnika ani do jego wyburzenia – przekazał o. Alojzy Garbarz.

CZYTAJ TAKŻE: Jak dobrze znasz Podkarpcie? Sprawdź w quizie, czy rozpoznasz wszystkie jego symbole

„Pomnik w rękach mieszkańców”

Przypomniał, że pomnik został postawiony przez władze PRL na terenie dawnego ogrodu klasztornego, zawłaszczonego w latach powojennych, w czasie komunistycznych rządów.

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia reprezentuje mieszkańców miasta i środowiska, które wówczas stawały w obronie klasztoru. Decyzja ta wynika więc ze sprawiedliwości oraz szacunku dla osób zaangażowanych w pomoc – poinformował rzecznik zakonu.

Jego budowę zlecił I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie Władysław Kruczek. Prace rozpoczęły się w 1967 roku, trwały do 1974 r. Jedna z rzeźb przedstawia „Nike” boginię zwycięstwa, a druga – robotnika, chłopa i żołnierza. Autorem pomnika jest pochodzący z Rzeszowszczyzny nieżyjący już prof. Marian Konieczny. Pomnik nie jest wpisany do rejestru zabytków.

ZOBACZ: "Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla Klimatu". Dziewiąta edycja rzeszowskiego festiwalu

Radości i smutki bardzo lokalnej architektury