Cis pospolity

i

Autor: Marek Cichoń - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Twoje zdrowie

Polacy sadzą te niebezpieczna drzewa w swoich ogrodach! Niewielu wie, że to trująca roślina

2024-07-05 15:28

Polacy nie wiedzą, że masowo sadzą w swoich ogrodach niebezpieczne drzewa? Trujące właściwości jednego z najpopularniejszych w ogrodach Polaków drzewa znane są od starożytności. Już wtedy cis pospolity, bo o tej roślinie mowa, nazwano „drzewem śmierci”.

Polacy sadzą niebezpiecznie drzewa w ogrodach

Cis pospolity to jedna z najpopularniejszych roślin, która rośnie w ogrodach Polaków. Nic w tym dziwnego, bo ma naprawdę wiele zalet, głównie wizualnych. Co więcej występuje naturalnie w całej Europie więc jest łatwo dostępny. Nie każdy jednak wie, że we wszystkich częściach cisa pospolitego, oprócz osnówki (owocu otaczającego nasiona), znajduje się toksyczna substancja. Jej obecność stanowi zagrożenie dla ludzi, ale szczególne niebezpieczeństwa stwarza dla psów i kotów.

ZOBACZ: Posadź te rośliny w ogrodzie. Kleszcze i insekty uciekną natychmiast [LISTA]

Toksyczny cis rośnie w ogrodach Polaków

Substancją zawartą w roślinie, która sprawia, że drzewo jest toksyczne dla ludzi i zwierząt jest taksyna. Toksycznie działa na serce, układ pokarmowy, układ nerwowy i nerki. Po zatruciu się taksyną, człowiek najpierw staje się pobudzony, a potem następuje porażenie. Praca serca przyśpiesza, aby za chwilę zwolnić, spada ciśnienie tętnicze, doprowadzając do zatrzymania akcji serca.

Innymi objawami zatrucia taksyną są te wywoływane przez układ pokarmowy. Po kontakcie z substancją występuje stan zapalny, co doprowadza do biegunki. Porażony może zostać układ oddechowy i nerki.

Początkowymi objawami zatrucia są wymioty, silne bóle brzucha, biegunka a także ślinotok. Następne są zawroty głowy, płytki oddech, sinienie warg i utrata przytomności.

Kiedy najczęściej dochodzi do zatrucia taksyną?

Zawarta w cisie pospolitym taksyna jest więc bardzo niebezpieczna dla człowieka. Najczęściej do zatrucia dochodzi po spożyciu nasion ukrytych w apetycznie wyglądających owocach cisu. Do zatrucia może dojść także po spożyciu lub użyciu preparatów medycyny ludowej, w której wykorzystywany jest cis pospolity.

Przy Brackiej znika beton, będą drzewa!