Zapadły w sen zimowy w październiku.. a w marcu czas na ich ponowne przebudzenie. Mowa dziś o naszym jedynym jadowitym wężu żmii zygzakowatej. Właśnie nastał czas, kiedy to na spacerach w słoneczne wiosenne dni można je spotkać na swojej drodze. A wy już mieliście spotkanie z tym gadem? - informuje Nadleśnictwo Leżajsk w facebookowym poście. Na dowód, że te gady pojawiły się już w lasach dodano zdjęcie.
Czy żmije zaatakują człowieka?
Wiele osób obawia się ugryzienia żmii. Trzeba wiedzieć, że gad sam z siebie nie zaatakuje człowieka. Zrobi to tylko w obronie własnej, gdy na niego nadepniemy lub usiądziemy. Jednak nie można dziwić tym, którzy obawiają się ukąszenia. To może być groźne dla zdrowia. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w polskich lasach, a jej jad poważnie zagrozi życiu szczególnie dzieci, a także osób starszych.
Najczęściej możemy je spotkać w lasach i na polach. Gady uwielbiają „wygrzewać się” na słońcu, dlatego szczególnie uważajmy w okolicach mocno nasłonecznionych miejsc. Co robić, gdy zostaniemy ukąszeni przez żmiję?
- Żmija może zaatakować ponownie, więc oddal się z miejsca zdarzenia, by uniknąć drugiego ataku.
- Sprawdź miejsce ukąszenia i sprawdź, czy żmija na pewno wstrzyknęła jad, czy było to tzw. ukąszenie suche.
- Jeżeli jad został wstrzyknięty – nie panikuj! Panika spowoduje wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie.
- Unieruchom nogę lub rękę jeżeli właśnie w nie ukąsiła żmija, To spowolni rozprzestrzenianie się jadu.
- NIE uciskaj miejsca ukąszenia, NIE zakładaj opasek uciskowych, NIE wyciskaj i NIE wysysaj jadu.
ZOBACZ: Policjanci pomogli porzuconemu w lesie psu
Polecany artykuł: