Podkarpackie miasta w Indeksie Zdrowych Miast
"W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia w miastach nieustannie przyspiesza, coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak wielki wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne mają otaczające nas warunki miejskie. Chociaż miasta oferują nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego, kulturalnego i społecznego, to jednak mogą również potęgować uczucie samotności. W zgiełku wielkomiejskiego życia łatwo jest zgubić bliski kontakt z drugim człowiekiem, a codzienne obowiązki często odbierają nam czas na pielęgnowanie relacji międzyludzkich"
- możemy przeczytać w podsumowaniu tegorocznej edycji Indeksu Zdrowych Miast.
Podkarpackie miejscowości ogólnie poradziły całkiem nieźle. Jak się okazuje, szczególnie dobrze wypadł sam Rzeszów. Stolica Podkarpacia zajęła wysokie trzecie miejsce w ogólnym zestawieniu miast poniżej 300 000 mieszkańców. W tym samym rankingu Krosno zajęło miejsce 10., a Przemyśl 37. Na 46 miejscu znalazł się Tarnobrzeg.
Rzeszów zajął także pierwsze miejsce w kategorii Ludność i pokolenia. Co to oznacza w praktyce?
"Co oznacza m.in., że jako społeczeństwo jesteśmy najmłodsi w kraju, relatywnie rzadko zapadamy na choroby układu krążenia i cywilizacyjne, a do naszego miasta raczej mieszkańcy przyjeżdżają, niż je opuszczają"
- możemy przeczytać na profilu Rzeszów - stolica innowacji.
W kategorii "Usługi komunalne i społeczne" pierwsze miejsce zajął Przemyśl. Wyprzedził tym samym znajdujące się na 4 miejscu Krosno i Rzeszów na 5.
Jeśli chodzi o edukację, Rzeszów zajął 6. miejsce w dziesiątce najlepszych miast.
Kolejną kategorią Indeksu jest "Mieszkalnictwo". Tu najwyższą notę z Podkarpackich miast otrzymało Krosno. Znalazło się na 9 miejscu.
Krosno zajęło też 5. miejsce w kategorii "Infrastruktura" i 6. w kategorii "Przestrzeń".
„Ponad podziałami” – nowy szlak turystyczny na Podkarpaciu
Zobacz naszą galerię!
Polecany artykuł: