Indeks Zdrowych Miast 2023
Indeks Zdrowych Miast 2023 to ranking, który porównuje, jakie warunki dla zdrowego życia tworzą mieszkańcom polskie miasta. "W tegorocznej publikacji wykorzystaliśmy doświadczenia zebrane po pierwszej edycji, dokonując pewnych modyfikacji, wynikających głównie z potrzeby zapewnienia ciągłości szacowania indeksu w oparciu o dostępne i porównywalne dane oraz informacje. Dlatego też zakres indeksu – obejmujący miasta na prawach powiatu – pozostał taki sam. Pozwala nam to na porównywanie miast, które pełnią dla swoich mieszkańców podobne funkcje w bardzo wielu obszarach ich życia osobistego, społecznego i zawodowego. Utrzymaliśmy również te same obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Dzięki temu Indeks Zdrowych Miast jest narzędziem, które pokazuje, jak w poszczególnych kategoriach miasta się między sobą różnią, ale też jak sytuacja wybranych miast relatywnie się zmienia. Daje to dodatkową wiedzę dla samorządów, na co zwracać uwagę kształtując politykę miejską, tak aby kreować warunki do zdrowej i zrównoważonej przestrzeni miejskiej" — piszą twórcy Indeksu Zdrowych Miast 2023.
ZOBACZ: Oto gminy dobre do życia na Podkarpaciu w 2023 roku
Indeks Zdrowych Miast 2023. Jakie miejsca zajęły podkarpackie miasta?
W tym zestawieniu znalazły się miasta na prawach powiatu. Oznacza to, że pod uwagę wzięto cztery miasta z województwa podkarpackiego.
Na 7. miejscu zestawieniu uplasował się Rzeszów, który jest najwyżej notowanym ze wszystkich miast na prawa powiatu na Podkarpaciu.- W Rzeszowie osiedla się najwięcej ludzi (saldo migracji wynosi 3,91 osób w wieku produkcyjnym), osiągając najniższą medianę wieku w badanych miastach (39,8 lat) – zauważyli twórcy Indeksu Zdrowych Miast 2023. Kolejnym miastem w rankingu jest Krosno, które znalazło się na miejscu 16. Zaś na 42. pozycji uplasował się Przemyśl, a tuż za nim na pozycji 43. znalazł się Tarnobrzeg.