Daniel Obajtek

i

Autor: PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS

Wydarzenia

Podkarpacka policja będzie szukać Obajtka? Jest prośba o dostarczenie wezwania

2024-05-27 14:15

Do podkarpackiej policji wpłynęła prośba z komendy w Myślenicach o doręczenie wezwania na przesłuchanie przed komisją śledczą dla Daniela Obajtka. "Będziemy dokładać wszelkich starań, aby doręczenie było skuteczne" – zapewniła w poniedziałek kom. Ewelina Wrona z zespołu prasowego KWP w Rzeszowie.

Kom. Wrona dodała, że prośba od policji w Myślenicach została przekazana na Podkarpacie w ramach pomocy prawnej.

„Podkarpaccy policjanci będą realizować ustawowe zadania w tym zakresie” – powiedziała policjantka. Podkreśliła przy tym, że doręczenie wezwania dla policji jest czynnością techniczną.

„Każdego dnia w ramach pomocy prawnej dla różnych instytucji doręczamy wiele takich wezwań. Sprawdzamy adresy, w których może przebywać osoba, której dotyczy wezwanie i tak, jak w każdym tego typu przypadku, tak i w tym, będziemy dokładać wszelkich starań, aby doręczenie było skuteczne” – zaznaczyła kom. Wrona.

W poniedziałek Obajtek, który startuje do Parlamentu Europejskiego z listy PiS na Podkarpaciu, napisał na platformie X:

„Nie będę małpą w cyrku Michała Szczerby. Nie dacie sobie zrobić na mnie kampanii, która i tak w wydaniu KO jest beznadziejna. Z wizami mam tyle wspólnego co z pyłem na Marsie. Na dowód załączam wypowiedź dyrektora operacyjnego, Jakuba Zgorzelskiego z konsorcjum, które realizuje budowę kompleksu Olefiny III” – podkreślił.

Szef komisji śledczej ds. afery wizowej Michał Szczerba (KO), odnosząc się do wpisu Obajtka podkreślił w serwisie X:

„Cieszę, że Daniel Obajtek publicznie potwierdził wiedzę o wezwaniu na przesłuchanie przed Komisją do spraw afery wizowej”.

„Członkowie Komisji, w imieniu obywateli, mają do niego szereg pytań. Będzie miał szansę pod rygorem odpowiedzialności karnej, wyjaśnić to, o czym zapewnia w social mediach. Przypominam, że stawiennictwo przed Komisją jest obowiązkiem świadka, a lekceważenie tego obowiązku to przede wszystkim lekceważenie obywateli. Zapowiadana absencja będzie miała konsekwencje dyscyplinarne i prawne!” – napisał Szczerba.

W niedzielę Daniel Obajtek w rozmowie z Polsat News na jednym z pikników na Podkarpaciu powiedział, że jeżeli zostanie prawidłowo, zgodnie z prawem poinformowany i zostanie mu to doręczone, to stawi się na komisji śledczej.

W tym samym dniu na antenie Polsat News szef komisji ds. afery wizowej Michał Szczerba (KO) zapowiedział, że w poniedziałek skontaktuje się z podkarpackim komendantem policji.

„Będę prosił o postawienie w stan gotowości wszystkich policjantów. Trudno, trzeba będzie szlakiem kampanijnym dorwać Obajtka” – dodał.

We wtorek komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej planuje we wtorek przesłuchanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Chce go pytać o zatrudnianie obcokrajowców przy inwestycji spółki – Olefiny III. Bada ona nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. 

Blokada stacji Orlen w Rzeszowie. „Tylko myję szybę”

Zobacz naszą galerię!

Pieniądze to nie wszystko - Marian Banaś o kontroli w Orlenie