500 plus

i

Autor: pixabay.com 500 plus

PODKARPACIE. ZUS wypłaca 500 plus. Ile wniosków wpłynęło?

2022-01-28 15:06

Podkarpacki ZUS wypłaca już świadczenia 500 plus.Od początku tego roku na Podkarpaciu złożono już 1869 wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus – poinformował rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w regionie Wojciech Dyląg. I co ważne, pierwsze pieniądze zostały już wypłacone.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty w ramach programu PODKARPACIE. ZUS wypłaca 500 plus. Ile wniosków wpłynęło?. Wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci można przyjmowane są od 1 stycznia. Na Podkarpaciu wpłynęło już 1869 wniosków.

- Niespełna miesiąc od przeniesienia programu 500 plus do ZUS wypłaca już środki. Robimy wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej. Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. Wiemy, że są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zwraca uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców.  - Sami oni decydują kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – wskazuje profesor.

CZYTAJ TAKŻE: 30. Finał WOŚP 2022 w Rzeszowie. Koncerty na Rynku! [LISTA, GODZINY WYSTĘPÓW]

Wnioski na kolejny okres. Kiedy składać?

Wnioski na kolejny okres świadczeniowy - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - będzie można składać od 1 lutego 2022 r.

Co ważne, rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu "Rodzina 500 plus". Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Na przykład rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.

Rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. - Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku - mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości - słyszymy od pracowników ZUS na Podkarpaciu.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

"Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie