Combat Medic

i

Autor: DWOT Kurs Combat Medic

WOT

Podkarpaccy Terytorialsi i amerykańscy gwardziści w akcji! A to w ramach wspólnego szkolenia

2023-08-02 12:48

Ewakuacja rannych ze szkoły, udzielanie pierwszej pomocy, wezwanie transportu medycznego - to tylko część zadań jakie mieli do wykonania Terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej . To wszystko podczas szkolenia z amerykańskimi gwardzistami w ramach kursu COMBAT MEDIC.

Spis treści

  1. Wspólne szkolenie Terytorialsów i amerykańskich Gwardzistów
  2. COMBAT MEDIC. Jak wyglądało szkolenie terytorialsów?
  3. Współpraca WOT z Gwardią Narodową USA

Wspólne szkolenie Terytorialsów i amerykańskich Gwardzistów

W sobotę, 22 lipca 2023 r., odbyło się szkolenie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w miejscowości Włoszakowice, w którym Terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się z amerykańskimi gwardzistami. Ćwiczenia koncentrowały się na udzielaniu pomocy w przypadku wystąpienia zdarzenia masowego, w którym poszkodowanych zostało kilkudziesięciu uczniów. Tego typu szkolenia mają ogromne znaczenie dla uczestników, a zdobyta wiedza może być przydatna nie tylko w Wojskach Obrony Terytorialnej, ale także w innych dziedzinach, takich jak np. ratownictwo czy działalność strażacka, której często częścią są terytorialsi.

-Szkolenie z zakresu ratownictwa pola walki, uwzględniające specyfikę pracy w sytuacjach kryzysowych, jest dla mnie szczególnie cenne. Poza WOT działam również jako strażak-ochotnik i wiedza zdobyta na tym kursie pozwoli mi na lepsze zabezpieczenie mojej Małej Ojczyzny, gdyby zaistniała taka konieczność - dodał kursant z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pomoc mają we krwi! Terytorialsi włączają się w honorowe oddawanie krwi

COMBAT MEDIC. Jak wyglądało szkolenie terytorialsów?

W wyniku prowadzonych działań wojska przeciwnika, pobliska szkoła została zaatakowana, a kilkudziesięciu uczniów zostało rannych w wyniku ostrzału. W odpowiedzi na sytuację, pododdział Terytorialsów, który wcześniej wykonywał powierzone im zadania w pobliżu szkoły, został wysłany, by niesieć pomoc. Na miejscu żołnierze zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ewakuowali rannych, udzielili im pomocy, a następnie wezwali transport medyczny, w tym pomoc lotniczą. Ta akcja stanowiła element szkolenia COMBAT MEDIC, której zdobytą wiedzę i umiejętności mogli skutecznie wykorzystać w sytuacji rzeczywistego zagrożenia.

Współpraca WOT z Gwardią Narodową USA

Przez ostatnie dwa lata, od 2022 do 2023 roku, amerykańscy instruktorzy przeszkolili prawie tysiąc Terytorialsów w ramach 15 edycji szkoleń. Podpisana umowa między Centrum Szkolenia WOT a 129 Regional Training Institute z Springfield pozwoli na kontynuację szkoleń operatorów ppk. JAVELIN, snajperów oraz ratowników pola walki, ale także utworzenie nowych kursów kierowanych dla obserwatorów ognia, logistyków, specjalistów OPBMR, a także szkoleń z zakresu procesu dowodzenia.

ZOBACZ: Święto 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej