Płacisz telefonem? Uważaj na nowe oszustwo

i

Autor: Pixabay.com

Płacisz telefonem? Te osoby są narażone na nowe oszustwo!

2023-03-07 10:26

To już kolejna w ostatnim czasie forma oszustwa, która dotyczy naszych telefonów. Tym razem osoby płacące w sklepach smartfonem mogą otrzymać wiadomość o odrzuceniu płatności Apple Pay, pochodzącą m.in. z numeru +48791583170. Bądźmy uważni, nietrudno o problemy.

Oszuści atakują nasze telefony

O nowym sposobie oszustów, którzy próbują wykraść dane i dostać się do naszych kont informuje portal niebezpiecznik.pl. Wiadomości o rzekomym zablokowaniu karty pochodzą najczęściej z numeru +48791583170. To dobrze znana forma phishingu, dzięki której oszuści podszywają się pod aplikację Apple Pay. Przestępcy proszą nas o potwierdzenie konta Apple ID. Jeśli tego nie zrobimy, rzekomo nasze konto ma zostać zablokowane. To oczywiście nieprawda, a wszystkie zawarte w treści informacje są zmyślone.

Apple Pay: Szanowny kliencie. Karta płatnicza została odrzucona. Potwierdź swoje konto lub Twoje Apple ID zostanie zablokowane [link z domeny cloud-oo] – możemy przeczytać w wiadomości pochodzącej od oszustów.

Nie podawaj swoich danych!

Jeżeli klikniemy w podany link, przekieruje on nas na stronę, która łudząco przypominać będzie rzeczywistą stronę służącą do logowania do Apple ID. Po wprowadzeniu danych, pojawi się informacja, że konieczne będzie wybranie metody płatności, dzięki której będziemy mogli robić zakupy. Wpisując tam dane naszej karty płatniczej, wystawiamy się na tacy oszustom, którzy w ten sposób będą na ostatniej prostej prowadzącej do naszego konta. Jeżeli się do niego dostaną, będą mieli w posiadaniu większość naszych danych, w tym m.in. te dotyczące adresu zamieszkania.

To tradycyjny model działania, wykorzystywany od dłuższego czasu przez oszustów. Podszywając się pod popularne instytucje czy aplikacje, w tym przypadku dostawcę płatności, pod pozorem blokady konta próbują wykraść nasze dane i przechwycić pieniądze. Jeżeli tylko otworzymy wysłaną przez przestępców stronę, nic nam nie grozi. Gorzej będzie jeśli klikniemy w podany link i wpiszemy tam nasze dane. Wówczas na refleksję może być już za późno. Już teraz możemy dodać numer +48791583170 do listy zablokowanych kontaktów, dzięki czemu w przyszłości nie otrzymamy żadnej wiadomości. Nie jest to zapewne jedyny numer, z którego oszuści będą chcieli wysyłać do nas wiadomości, ale zawsze szansa na nieotrzymanie fałszywych treści będzie większa.

Zgłosiła na policję oszustwo, ale nadal wierzy, że pomaga przyjacielowi z internetu