Monorail marzeniem Tadeusza Ferenca: Przeszkodą były przepisy
O kolejce nadziemnej w Rzeszowie, pierwszej takiej w naszym kraju, Tadeusz Ferenc marzył od lat. Przeszkodą były jednak przepisy. Polskie prawo nie uwzględniało takich rozwiązań. Teraz się to zmieniło. Trwa przygotowanie przepisów wykonawczych.
25 maja w rzeszowskim ratuszu odbyło spotkanie z Wiceministrem Sprawiedliwości Marcinem Warchołem, prof. Choromańskim z Politechniki Warszawskiej oraz Bartoszem Jakubowskim, przedstawicielem Biura Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Jego tematem były zmiany w przepisach dotyczących transportu publicznego, umożliwiające budowę w Rzeszowie kolejki monorail.
Rzeszów stara się o budowę miejskiej kolejki nadziemnej już ponad 10 lat. Teraz sprawa nabiera przyspieszenia, bo dzięki panu ministrowi Marcinowi Warchołowi przepisy zostały przygotowane. To kamień milowy pod to, aby monorail w polskim otoczeniu prawnym funkcjonował - mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.
Kolejka nadziemna w Rzeszowie: Którędy pojedzie?
Kolejka miałaby rozładować ruch w mieście. Torowisko nad jezdniami nie spowalniałoby ruchu ulicznego. Dokładna trasa monorailu nie jest jeszcze znana. Mówi się jednak o terenach od alei Rejtana, przez Wincentego Pola, Lisa Kuli aż do Krakowskiej.
Polecany artykuł:
Monorail w Rzeszowie: Podpisano list intencyjny
19 maja poczyniono ważny krok w budowie nadziemnej kolejki. Tadeusz Ferenc i Marek Ustrobiński podpisali list intencyjny w sprawie budowy nadziemnej jednoszynowej elektrycznej kolejki w Rzeszowie z firmą Sunningwell Polska:
- Sunningwell Polska dzięki posiadanemu doświadczeniu i wiedzy w zakresie koncepcji elektrycznej, jednotorowej kolejki szynowej jest zainteresowane wdrożeniem technologii Monorail na obszarze Rzeszowa. Nawiązała już współpracę z firmami: BYD Company Limited z siedzibą w Chinach, która jest w stanie zapewnić dostęp do najnowszych technologii oraz z China Communications Construction Company z Chin, która posiada doświadczenie w budowie Monorail - wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik Ferenca.
Rzeszów z kolei udostępni całą dokumentację w sprawie kolejki, którą udało się do tej pory zgromadzić.
Przedstawiciele Sunningwell z kolei mają przeprowadzić wizję lokalną. Zaplanowano przy tym cykliczne spotkania z doradcami obu stron. Moc podpisanego listu ma trwać 12 miesięcy.
Monorail: Ile by to kosztowało?
Tu rodzi się pytanie ile kolejka będzie kosztować i skąd wziąć na to niemałe pieniądze, bo budowa nadziemnej kolejki może pochłonąć nawet 800 milionów złotych. Optymistyczna wersja zakłada, że budowa manorailu mogłaby ruszyć najwcześniej za dwa lata.