Rząd łagodzi ograniczenia
Rząd stopniowo łagodziny obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Pierwotnie dzieci nie mogły wychodzić z domów bez opieki dorosłego, następnie zakaz dotyczył osób poniżej 13. roku życia. Jakie przepisy obowiązują obecnie? Czy dzieci mogą już wychodzić same na zewnątrz?
Osoby po 13. roku życia mogą wyjść z domu
Rząd zadecydował, że od 17 maja osoby poniżej 13. roku życia mogą już wyjść same z domów. Prawdopdoobnie ma to związek z powrotem do szkół. Przypomnijmy, że od 18 maja wszedł w życie kolejny etap odmrażania polskiej gospodarki. Od tego dnia można korzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, a także jadać w restauracjach.
Z kolei od 25 maja będą prowadzone zajęcia opiekuńczo - wychowawcze w klasach od 1 do 3. Starsi uczniowie z kolei będą mogli brać udział w konsultacjach, na przykład po to, by poprawić ocenę końcoworoczną lub lepiej przygotować się do matury i egzaminu ósmoklasisty.
Obowiązek noszenia maseczek ochronnych zniesiony od 30 maja
Dodajmy, że przy ogłaszaniu 4, etapu odmrażania polskiej gospodarki, rząd postanowił też znieść obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych. Oznacza to, że osoby niepełnoletnie nie tylko mogą wychodzić już same na zewnatrz, ale nie muszą też zasłaniać nosa i ust, jeśli zachowają odpowiedni dystans społeczny. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej:
Zniesiony zakaz zgromadzeń publicznych
Od 30 maja zniesiony jest także zakaz zgromadzeń publicznych - przy limicie 150 osób w jednym miejscu. Oznacza to, że można już spotykać się ze znajomymi. Wciąż jednak trzeba pamiętać, by zachować minimum 2 metry odstępu od innych osób.