Koronawirus: Czy osoby niepełnoletnie mogą już wychodzić same z domów? [DATA]

2020-05-27 8:54 Sylwia Indycka-Rosół
Koronawirus: Osoby niepełnoletnie mogą już wychodzić same z domów, ale nie wszystkie
Autor: Pixabay

Rząd coraz mocniej łagodzi obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Na początku na zewnątrz nie mogły wychodzić dzieci bez opieki dorosłych. W kolejnym etqpie odmrażania gospodarki spacerować bez nadzoru pełnoletnich mogą osoby, które skończyły 13 rok życia. Jakie przepisy obowiązują obecnie? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Rząd łagodzi ograniczenia

Rząd stopniowo łagodziny obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Pierwotnie dzieci nie mogły wychodzić z domów bez opieki dorosłego, następnie zakaz dotyczył osób poniżej 13. roku życia. Jakie przepisy obowiązują obecnie? Czy dzieci mogą już wychodzić same na zewnątrz?

Osoby po 13. roku życia mogą wyjść z domu

Rząd zadecydował, że od 17 maja osoby poniżej 13. roku życia mogą już wyjść same z domów. Prawdopdoobnie ma to związek z powrotem do szkół. Przypomnijmy, że od 18 maja wszedł w życie kolejny etap odmrażania polskiej gospodarki. Od tego dnia można korzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, a także jadać w restauracjach. 

Z kolei od 25 maja będą prowadzone zajęcia opiekuńczo - wychowawcze w klasach od 1 do 3. Starsi uczniowie z kolei będą mogli brać udział w konsultacjach, na przykład po to, by poprawić ocenę końcoworoczną lub lepiej przygotować się do matury i egzaminu ósmoklasisty. 

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych zniesiony od 30 maja

Dodajmy, że przy ogłaszaniu 4, etapu odmrażania polskiej gospodarki, rząd postanowił też znieść obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych. Oznacza to, że osoby niepełnoletnie nie tylko mogą wychodzić już same na zewnatrz, ale nie muszą też zasłaniać nosa i ust, jeśli zachowają odpowiedni dystans społeczny. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej:

Zniesiony zakaz zgromadzeń publicznych

Od 30 maja zniesiony jest także zakaz zgromadzeń publicznych - przy limicie 150 osób w jednym miejscu. Oznacza to, że można już spotykać się ze znajomymi. Wciąż jednak trzeba pamiętać, by zachować minimum 2 metry odstępu od innych osób. 

Posłuchaj o znieczuleniu miejscowym. Czym się charakteryzują jego poszczególne rodzaje? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ogromna kolejka przed Ikeą w Katowicach. Ludzie ruszyli na zakupy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.