- Perseidy to spektakularny rój meteorów, który rozświetla nocne niebo, gdy "spalają się" w ziemskiej atmosferze.
- Najlepszy czas na obserwację tego zjawiska w 2025 roku przypada na noce z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia, kiedy to można zobaczyć nawet 100 meteorów na godzinę.
- Chcesz dowiedzieć się, gdzie najlepiej podziwiać ten kosmiczny spektakl i jak zwiększyć swoje szanse na zobaczenie spadających gwiazd?
Perseidy 2025 – kiedy spektakl spadających gwiazd?
Perseidy to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów widocznych na nocnym niebie. Powstają, gdy meteoroidy wpadają w ziemską atmosferę i ulegają ablacji, czyli jak przyjęło się mówić „spalają się”. Wtedy tworzą jasne, przelotne smugi światła. Choć aktywność Perseidów trwa od połowy lipca do końca sierpnia, najlepszy moment na obserwacje przypada na noc z 11 na 12 sierpnia i w nocy 12 na 13 sierpnia 2025 roku. Wtedy niebo może rozświetlać nawet do 100 meteorów na godzinę!
Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego miejsca, z dala od miejskich świateł. Najlepiej wybrać się na wzgórze, pole lub leśną polanę. Im ciemniejsze otoczenie, tym więcej „spadających gwiazd” uda się dostrzec. Idealnym miejscem na tego typu obserwację może być najciemniejsze miejsce w Europie, które znajduje się w Bieszczadach.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy przestanie padać w Polsce? Znamy datę rozpogodzenia
Najciemniejszy punkt jest w Bieszczadach
W Bieszczadach można doświadczyć nieba, jakiego próżno szukać w większości miejsc w Polsce. W idealnych warunkach gołym okiem można dostrzec nawet ponad 7000 gwiazd! Dla porównania, w wiejskich rejonach kraju zobaczymy ich około 2500, w małych miastach kilkaset, a w dużych aglomeracjach zaledwie około 200.
Park Gwiezdnego Nieba, bo o tym miejscu mowa, powstał z myślą o ochronie naturalnego środowiska nocnego. Jego celem jest nie tylko ograniczenie świetlnego smogu i ochrona przyrody, ale także promocja turystyki astronomicznej oraz ekologicznego rozwoju regionu. Dzięki świadomemu ograniczeniu zbędnych źródeł światła, miejsce to przyciąga zarówno miłośników astronomii, jak i osoby szukające ciszy, spokoju i kontaktu z naturą.
To drugi co do wielkości park ciemnego nieba w Europie, zaraz po brytyjskim Brecon Beacons International Dark Sky Reserve, oraz drugi tego typu obszar w Polsce.