Najciemniejszy punkt w Europie znajduje się na Podkarpaciu
Jadąc w Bieszczady nie zawsze myślimy o tym, że to nie tylko malownicze góry i wspaniałe szlaki. Znajduje się tu także jedno z najciemniejszych miejsc w Europie! Chodzi o teren, który prawnie chroniony jest przed zanieczyszczeniem światłem sztucznym. Mowa tu o Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Miejsce to doskonale nadaje się do prowadzenia obserwacji nocnego nieba. Sam park jest ogromnym obszarem, na którym świadomie wyeliminowano zbędne źródła sztucznego światła mogące powodować świetlny smog.
Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach
"Celem powołania parku jest propagowanie ochrony środowiska nocnego w zakresie ochrony przed sztucznym, nadmiernym światłem, ochrona przyrody oraz promocja turystyki astronomicznej i ekologicznego rozwoju regionu".
- możemy przeczytać na stronie Parku Gwiezdnego Nieba
Gołym okiem, bez pomocy specjalistycznego sprzętu obserwator może dostrzec tu ponad 7000 gwiazd! Dla porównania w innych ciemnych rejonach kraju, jak wsie zobaczyć można około 2500 gwiazd. W niewielkich miastach da się dostrzec kilkaset obiektów tego typu, a w dużych ich liczba spada do ok. 200.
Dodajmy, że otwarty w Bieszczadach Park Gwiezdnego Nieba jest drugim pod względem wielkości tego typu miejscem w całej Europie - zaraz po rezerwacie gwieździstego nieba Brecon Beacons International Dark Sky Reserve, który utworzony został w lutym 2013 w Wielkiej Brytanii. Równocześnie jest też drugim tego parkiem ciemnego nieba w Polsce!
Warto dodać, że park jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” w Polsce. Jego powierzchnia całkowita wynosi 113 846,41 ha. Na obszar ten składa się Bieszczadzki Park Narodowy (29 200,48 ha), Park Krajobrazowy Doliny Sanu (33 480,24 ha), Ciśniańsko–Wetliński Park Krajobrazowy (51 165,69 ha).
"Jednak wspólnie z Parkiem Ciemnego Nieba “Poloniny” na Słowacji, jako obszar obejmujący polską i słowacką część Międzynarodowego Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” tworzą największy w Europie spójny obszar ochrony nocnego nieba o łącznej wielkości 162 365.42 ha. Jest to również obszar o najlepszej jakości nocnego nieba, z najmniejszym zanieczyszczeniem sztucznym światłem"
- czytamy na stronie parku.
Nowa ścieżka przyrodniczo-historyczna otwarta w Bieszczadach
Zobacz naszą galerię!