parkowanie pod szkołą

i

Autor: unsplash.com Parkujesz pod szkołą? Jak to zrobić, żeby nie dostać mandatu?

Porady

Parkujesz pod szkołą? Jak to zrobić, żeby nie dostać mandatu?

2023-08-28 14:35

W wielu polskich miastach możemy zaobserwować problem z zaparkowaniem samochodu w okolicach szkoły. Wyznaczonych miejsc jest bardzo mało, w związku z tym część rodziców, aby odprowadzić swoje dziecko do szkoły, zostawia auto w miejscu niedozwolonym, na przykład na trawniku. Takie zachowanie może skutkować mandatem. Gdzie zatem możemy bezpiecznie i legalnie zaparkować?

Spis treści

  1. Parkowanie pod szkołą. Gdzie możemy legalnie zostawić nasz samochód?
  2. Jaki mandat grozi nam za nieodpowiednie parkowanie?

Parkowanie pod szkołą. Gdzie możemy legalnie zostawić nasz samochód?

Część kierowców odprowadzając swoje dzieci do szkoły, spotyka się z problemem braku wolnych miejsc postojowych. W takich przypadkach większość osób stara się wykorzystać każdą wolną przestrzeń, nawet tę, która w żadnym wypadku nie służy do parkowania. Jednym z miejsc wybieranych przez kierowców jest chodnik. Jak wyglądają przepisy w kwestii zostawiania na nim samochodu? Jest to dozwolone, ale muszą zostać spełnione określone warunki. Po pierwsze, nie mogą tego zabraniać żadne znaki. Parkując na chodniku musimy pamiętać o zostawieniu 1,5 metra przestrzeni dla pieszych, aby mogli oni swobodnie przejść. Jednak nawet jeżeli spełniły ten warunek, ale masa całkowita naszego pojazdu przekracza 2,5 tony, parkowanie może zakończyć się mandatem.

Bardzo często możemy zaobserwować samochody zaparkowane na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim. O zakazie parkowania na pasach wie chyba każdy, jednak część kierowców nie wie, w jakiej odległości od przejścia można legalnie zostawić auto. Mówią o tym jasno przepisy. Nasz samochód powinien stać w taki sposób, aby piesi mieli możliwość swobodnego przejścia przez drogę, ale dobrą widoczność powinni mieć także pozostali uczestnicy ruchu. W innym wypadku może dojść do groźnego zdarzenia. Jak mówią przepisy, minimalna odległość zaparkowanego samochodu od przejścia dla pieszych musi wynosić co najmniej 10 metrów.

Jaki mandat grozi nam za nieodpowiednie parkowanie?

W rejonach szkół często znajdują się strefy zamieszkania, które mają służyć bezpieczeństwu uczniów. Parkowanie w takich strefach jest dozwolone tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach parkingowych, o czym kierowcy często zapominają. Przepisy zabraniają także parkowania w miejscach wjazdu na prywatną posesję. Jeżeli nasz samochód utrudnia lub uniemożliwia wjazd do bramy oraz dostanie się do prawidłowo zaparkowanego samochodu, grozi nam mandat.

Musimy pamiętać, że źle zaparkowany przez nas samochód może utrudniać życie innym uczestnikom ruchu, może stwarzać ryzyko niebezpiecznego zdarzenia, szczególnie w okolicach szkół, ale także może narazić nas na wysoki mandat. Wysokość mandatu różni się w zależności od stopnia niebezpieczeństwa jaki stworzyliśmy. Możemy zapłacić od 100 do nawet 1200 złotych. Ta górna kwota dotyczy sytuacji, kiedy nielegalnie posługujemy się kartą parkingową oraz parkujemy w miejscu dla osób niepełnosprawnych.

ZOBACZ: ROK SZKOLNY TUŻ TUŻ! ZOBACZ NAJLEPSZE MEMY O KOŃCU WAKACJI

Rzeszów w grze komputerowej