Nowy znak drogowy

i

Autor: pixabay.com Nowy znak drogowy zmorą kierowców. Mandat za jego zignorowanie to 500 zł

Przepisy

Ten znak drogowy kierowcy regularnie ignorują. Mandat za takie zachowanie to 500 złotych

2024-03-29 15:47

Zapewne większość kierowców może być zdziwiona pojawieniem się na drogach nowego znaku w kształcie rombu. To coraz częstszy widok, ale nie każdy wie czego dokładnie on dotyczy. To nic dziwnego, gdyż jest to dosyć skomplikowane i nawet po zapoznaniu się z wyjaśnieniem, mogą pojawić się wątpliwości, za co tak naprawdę można zapłacić mandat w wysokości 500 złotych.

Spis treści

  1. Zignorujesz ten znak? Czeka cię wysoki mandat
  2. Jak będą sprawdzane nowe przepisy? Kto zapłaci mandat?

Zignorujesz ten znak? Czeka cię wysoki mandat

Każdy kierowca poruszający się po drogach powinien znać przepisy ruchu drogowego, a co jest z tym związane, powinien rozpoznawać znaki drogowe. Z większością z nich kierowcy nie mają problemu, ale pojawiają się również takie, co do których można mieć spore wątpliwości. Dotyczy to także najbardziej doświadczonych kierowców.

W ostatnim czasie na drogach pojawił się nowy znak, z którego rozszyfrowaniem możemy mieć problemy. Ta wiedza przyda się szczególnie kierowcom, którzy dopiero wybierają się na urlop. Pierwsze znaki w kształcie rombu pojawiły się na francuskich drogach. Za ich zignorowanie grozi spory mandat, w przeliczeniu na polską walutę, to aż 500 złotych. Nie pomogą tłumaczenia o nieznajomości znaków oraz jazda w obcym kraju.

Czego konkretnie dotyczy nowy znak? Na pierwszy rzut oka można mieć problem z wyjaśnieniem celu, dla którego pojawia się on na drogach. Francuskie media podają, że znak informuje kierowców o tym, że dany pas ruchu przeznaczony jest wyłącznie dla wybranych użytkowników. Kto zatem może z niego w takim przypadku korzystać? Francuski kodeks drogowy już to uregulował i przedstawił w specjalnym zapisie. Jeżeli widzimy znak w kształcie rombu, pas ruchu musi pozostać wolny dla:

  • pojazdów korzystających z carpoolingu z conajmniej dwoma pasażerami (carpooling polega na udostępnianiu za opłatą innym osobom wolnego miejsca w samochodzie w celu wspólnej podróży),
  • taksówek,
  • autobusów i transportu publicznego,
  • pojazdów ekologicznych z naklejką o zerowej emisji.

Jak będą sprawdzane nowe przepisy? Kto zapłaci mandat?

Na nowy znak napotkać można się już w Lyonie, Grenoble i Strasburgu. Plany zakładają jednak, że ma on obowiązywać na terenie całej Francji. W większości przypadków przepisy dotyczyć będą lewego pasa. Na niektórych drogach mają pojawić się także regulacje godzinowe – pas będzie dostępny dla określonych pojazdów tylko w konkretnych porach dnia.

Mandat za wykroczenie dotyczące nowych przepisów nie ominie nikogo. Nie będzie do tego potrzebna kontrola policji, chociaż te też będą się pojawiać. Specjalny system radarowy sprawdza na bieżąco, czy kierowcy stosują się do wprowadzonych zasad. Od mandatu nie będzie zatem ucieczki.

ZOBACZ: Te auta złodzieje kradną najczęściej

Piesi w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty
Listen on Spreaker.