Otwarte żłobki i przedszkola. Czy możecie skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

i

Autor: pixabay

Otwarte żłobki i przedszkola. Czy możecie skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

2021-04-20 15:20

Zasiłek opiekuńczy? Tak, ale tylko dla tych rodziców dzieci, których placówki nadal są zamknięte. Bo przypomnijmy zasiłek opiekuńczy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przysługuje, nie dłużej niż do 25 kwietnia. Ale od poniedziałku (19 kwietnia) żłobki i przedszkola ponownie zostały otwarte, dlatego jeśli złożyliście wniosek o sprawowanie opieki nad dzieckiem do 25 kwietnia, to został on skrócony. Ale jeśli przedszkole nadal jest zamknięte, musicie złożyć nowe oświadczenie.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia. W międzyczasie rząd ogłosił, że od 19 kwietnia możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli.

- W przypadku, gdy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem za łączny okres od 12 do 25 kwietnia 2021 r. złożył rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym, oświadczenie to stanowi wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres do 18 kwietnia 2021 r. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku maksymalnie do 18 kwietnia - bez konieczności składania nowego oświadczenia lub korygowania oświadczenia już złożonego - wyjaśnia Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

Otwarte żłobki i przedszkola. Czy możecie skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

Jeśli jednak żłobek lub przedszkole po 18 kwietnia dalej nie zapewnia dziecku opieki, to rodzic zajmujący się dzieckiem może otrzymać zasiłek za dalszy okres. W celu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres po 18 kwietnia 2021 r. rodzic powinien złożyć nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku, nie dłużej niż do 25 kwietnia 2021 r.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

POLUB NASZ NOWY FANPAGE ESKA RZESZÓW NEWS NA FACEBOOKU!

“Ciśnij full”! Rzeszowscy ratownicy wracają nowym coverem i przekazem!