„Olzy”. Nowy rezerwat przyrody na Podkarpaciu

i

Autor: archiwum RDOŚ Rzeszów

„Olzy”. Nowy rezerwat przyrody na Podkarpaciu

2022-07-29 16:14

Początkiem sierpnia na Podkarpaciu będziemy mieć kolejny rezerwat przyrody - „Olzy”. Ochroną zostało objęte odsłonięcie łupków menilitowych koło Rudawki Rymanowskiej.

- Wznosząca się w dolinie Wisłoka skalna ściana koło Rudawki Rymanowskiej, to największe w polskich Karpatach odsłonięcie łupków menilitowych i niewątpliwie jedno z najpiękniejszych. Jest to również jedna z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia, która zachwyca o każdej porze roku – podaje Łukasz Lis, rzecznik prasowy RDOŚ w Rzeszowie.

Odsłonięcie powstało w wyniku erozji wgłębnej, po zmianie biegu rzeki i utworzeniu się przełomu powyżej Beska (pierwotne dno rzeki znajduje się 25 m wyżej).

Charakterystyczny, warstwowy układ skał powstawał w wyniku sedymentacji (osadzania) osadów żwirów, piasków i iłów w głębokim Oceanie Tetydy (jego pozostałością jest Morze Śródziemne) w dolnym oligocenie, tj. około 35 milionów lat temu. Nazwa łupków pochodzi od znalezionego w Ménilmontant we Francji brunatnoszarego opalu – menilitu.

Oprócz odsłonięcia skalnego, ochroną objęto porastający szczyt drzewostan o wysokim stopniu naturalności składu gatunkowego. Jest to w większości żyzna buczyna karpacka. 

Miała być „Dolina Wisłoka”, ale będą „Olzy”

Plany objęcia tego terenu ochroną rezerwatową pojawiły się w 2003 r. Pierwotnie miał on obejmować większy teren i nosić nazwę „Dolina Wisłoka”. Ostatecznie skoncentrowano się na walorach geologicznych i krajobrazowych malowniczej odkrywki, która znana jest pod nazwą „Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej”. Dlatego też zdecydowano się na nazwę „Olzy”, która funkcjonowała wśród przedwojennych mieszkańców Rudawki, jednak zanikła wraz z ich wysiedleniem w 1946 r.

Przyroda w zamkniętych lasach

Liczba rezerwatów przyrody w województwie podkarpackim zwiększy się do 98 (rok tem,u został utworzony rezerwat „Przysłup”). „Olzy” oficjalnie będą rezerwatem od 9 sierpnia 2022 roku.