Ogromne zagrożenie dla Europy. WHO: 175 tys. zgonów rocznie

i

Autor: Unsplash.com/Pixabay.com

Zdrowie

To ogromne zagrożenie dla Europy. WHO ostrzega! Nawet 175 tys. zgonów rocznie

2024-08-30 14:33

Europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alarmuje! Upały stanowią ogromne zagrożenie dla kontynentu. Podkreślono, że to właśnie w krajach europejskich temperatury rosną dwa razy szybciej niż w pozostałej części globu. Z powodu globalnego ocieplenia należy spodziewać się gwałtownego wzrostu zgonów spowodowanych upałami.

Ogromne zagrożenie dla Europy stale rośnie

Region Europejski WHO jest najszybciej ocieplającym się z sześciu regionów WHO, z temperaturami rosnącymi około dwukrotnie szybciej niż średnia światowa. W całym regionie, w 53 państwach członkowskich, ludzie płacą najwyższą cenę – wskazał szef europejskiego oddziału WHO, Hans Kluge. Dodał, że ostatnie trzy najcieplejsze lata w regionie miały miejsce od 2020 roku, a 10 najcieplejszych lat miało miejsce zaledwie od 2007 roku. Z tego powodu zagrożonych jest życie setek tysięcy osób. Jako dowód przytoczył wieloletnie dane z lat 2000-2019, kiedy każdego roku na całym świecie z powodów ekstremalnych upałów życie traciło blisko 490 tysięcy osób. 36 procent zgonów, czyli ok. 176 tysięcy odnotowywano rokrocznie w Europie.

ZOBACZ: Tego nie wolno pić w upały! Te napoje mogą cię odwodnić!

Ekstremalne upały zabijają w Europie

Hans Kluge przekazał, że nasilające się każdego roku upały mogą być szczególnie niebezpiecznie dla osób przewlekle chorych.

W tym choroby układu krążenia, układu oddechowego i mózgowo-naczyniowego, choroby psychiczne i cukrzycę. Ekstremalne upały stanowią problem szczególnie dla osób starszych, zwłaszcza mieszkających samotnie. Mogą one również stanowić dodatkowe obciążenie dla kobiet w ciąży – wyliczał.

Jak radzić sobie z upałem? Szef WHO w Europie radzi

Szef europejskiego oddziału WHO przekazał, że w upalne dni trzeba najzwyczajniej chronić się przed gorącem. Co ważne, w takie dni trzeba pamiętać też o osobach samotnych, które mogą nie poradzić sobie z obciążeniem wywołanym wysoką temperaturą.

  • Unikaj wychodzenia na zewnątrz i wykonywania forsownych czynności w najgorętszej porze dnia.
  • Pozostań w cieniu i nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zaparkowanych pojazdach.
  • Jeśli to konieczne i możliwe, spędzaj 2-3 godziny w ciągu dnia w chłodnym miejscu, takim jak supermarket lub kino.
  • Utrzymuj chłód w domu. Używaj nocnego powietrza do chłodzenia domu. Zmniejsz obciążenie cieplne wewnątrz domu lub pokoju hotelowego w ciągu dnia, używając żaluzji lub rolet.
  • Utrzymuj ciało w chłodzie i nawodnieniu. Używaj lekkich i luźnych ubrań oraz lekkiej pościeli, bierz chłodne prysznice lub kąpiele i regularnie pij wodę, unikając słodkich, alkoholowych lub kofeinowych napojów ze względu na ich odwadniający wpływ na organizm.
  • Dbaj o siebie i innych. Sprawdzaj rodzinę, przyjaciół i sąsiadów, zwłaszcza osoby starsze, które spędzają dużo czasu samotnie.
Rozenek oszalała na koncercie Taylor Swift