Tak wyglądała zorza polarna na niebie między Bydgoszczą a Toruniem. Miłośnicy astronomii zrobili niesamowite zdjęcia!

i

Autor: Paweł Binkowski, Astrofotografia A & P

Ciekawostki astronomiczne

Gdzie na Podkarpaciu oglądać zorzę polarną? Oto najlepsze miejsce

2024-08-09 15:03

Zorza polarna to zjawisko niezwykle rzadkie w rejonach takich jak Polska. A jednak czasem udaje się ją zaobserwować i nad terenem naszego kraju. Gdzie najlepiej obserwować ją na Podkarpaciu? Które miejsce wybrać? Dobrze wiedzieć, że znajduje się tu jedna z lepszych miejscówek do nocnych obserwacji w Polsce!

Jak obserwować zorzę polarną?

Niewykluczone, że jeszcze dzisiejszej nocy - z wtorku 30 na środę 31 sierpnia - będzie można zobaczyć nad Polską zorzę polarną. Będą za nią odpowiadały silne burze magnetyczne, które wieczorem dotrą do Ziemi. Oznacza to, że już za kilka godzin, jeśli prognozy National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) sprawdzą się, będzie można podziwiać na nocnym niebie nad Polską zorzę polarną.

"Miłośnicy astronomii i wszyscy, którzy cenią piękno nocnego nieba, powinni przygotować się na niezwykłe widowisko. W nocy z 30 na 31 lipca (z wtorku na środę) możemy spodziewać się wystąpienia zorzy polarnej" - zapowiada Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Gdzie najlepiej obserwować ją na Podkarpaciu? Nie jest tajemnicą, że obserwacje nocnego nieba najlepiej przeprowadzać w miejscach niezanieczyszczonych smogiem świetlnym. Oznacz to, że w miastach i ich pobliżu może być to trudne albo wręcz niemożliwe. Dobrze jest zatem wybrać się poza miasto, z daleka od świateł.

Najlepszym miejscem do obserwacji zorzy polarnej i innych zjawisk astronomicznych na Podkarpaciu jest Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Jest to obszar szczególnie chroniony przed zanieczyszczeniem światłem. Oznacza to, że obserwacje nocnego nieba mogą tu być wyjątkowo owocne. Szczególnie w taką noc jak dzisiejsza!  

Niebo nocą w Bieszczadach

Zobacz naszą galerię!

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?

Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii
Czym jest zorza polarna?