Ciekawostki o Podkarpaciu

"Obyście za karę skamieniały, przeklęte córki!". Skąd podkarpackie "Prządki" wzięły swoją nazwę?

2024-10-24 14:40

"Obyście za karę skamieniały, przeklęte córki"! To właśnie od tych słów historię swoją miał wziąć słynny na Podkarpaciu rezerwat przyrody "Prządki". Skały tworzące go mają przypominać przygarbione postacie ludzkie, które niegdyś były pannami dworskimi z pobliskiego zamku. Co się z nimi stało?

Spis treści

  1. Rezerwat "Prządki" na Podkarpaciu
  2. Legenda o powstaniu "Prządek"
  3. Skąd pochodzą "Prządki"?
  4. Skąd podkarpackie Prządki wzięły swoją nazwę?

Rezerwat "Prządki" na Podkarpaciu

Rezerwat "Prządki", położony w województwie podkarpackim, zachwyca swoim unikalnym urokiem i przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, ale również bogatą historią. Szczyt wzgórza o wysokości 526 m, pomiędzy Korczyną a wsią Czarnorzeki, jest domem dla czterech grup skałek piaskowcowych, które przyciągają miłośników natury oraz wędrowców.

ZOBACZ TEŻ: Wyludnione wsie na Podkarpaciu. Miejsca, które widziały ludzkie tragedie [GALERIA]

Te niezwykłe formacje skalne, w większości w postaci majestatycznych maczug, mogą osiągać wysokość do 20 m, ale można tu również spotkać formy płaskie oraz bryłowate. Wśród skał znajdują się te o  charakterystycznych nazwach, takich jak Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt i Zbój Madej. Skała Prządka-Matka, sięgająca 18 m wysokości, jest jedną z najwyższych w tym rezerwacie, a jej długość wynosi około 30 m.

Legenda o powstaniu "Prządek"

Prządki mają także swoje legendy. Opowieść głosi, że skały mogły być obiektem kultu w okresie wczesnośredniowiecznym. Równocześnie zdecydowanie bardziej znana jest ta o powstaniu samych skał. Jedną z nich opisała w swoim opowiadaniu Zofia Grochmal. Opowiada ona o braku bojaźni bożej. Jej bohaterkami są dwie siostry, które nie zdążyły uprzędź nić na ślubne suknie. Ich ślub miał odbyć się w Wielki Poniedziałek. Niestety pracy pozostało jeszcze dużo i siostry zamiast iść w Wielkanoc na rezurekcję, zamknęły się w pokojach przy kołowrotkach. Gdy odkryła to ich matka, zawołała: "Obyście za karę skamieniały, przeklęte córki!". Tak obie córki zamieniły się w głazy, a matka razem z nimi - przez to, że nie potrafiła wychować córek w bojaźni bożej. Dlatego jedna ze skał w rezerwacie nazywa się Prządka - Matka.

ZOBACZ TEŻ: Oto najpiękniejsze wsie na Podkarpaciu. Ranking konkursu "Piękna Wieś Podkarpacka"

Skąd pochodzą "Prządki"?

Skały "Prządki" nie tylko robią wrażenie swoim wyglądem, ale fascynują również geologów. Składają się z piaskowców ciężkowickich, których wiek geologiczny sięga dolnego eocenu, co oznacza, że mają od 55 do 35 milionów lat. Urok rezerwatu "Prządki" polega na ich unikalnym kształcie oraz otaczającej przyrodzie.

Dzięki zarówno legendom, jak i faktom geologicznym, "Prządki" pozostają istotnym punktem na turystycznej mapie Bieszczadów. To miejsce, które pełne jest nie tylko naturalnego piękna, ale także tajemniczą atmosferą, zachęcającą do wędrówek oraz odkrywania bogactwa lokalnej kultury i historii. Odwiedzając rezerwat, turyści mogą poczuć magię natury i zasłuchiwać się w opowieści ukryte w skalnych ścianach.

QUIZ o częstych błędach językowych. Sprawdź, czy też je popełniasz

Pytanie 1 z 10
Poprawne zdanie to:

Skąd podkarpackie Prządki wzięły swoją nazwę?

Zobacz naszą galerię!

Zima na Podkarpacie przyszła już w listopadzie