Jaka lektura będzie na poprawie matury 2024? Oto lektury, które będą na egzaminie maturalnym

i

Autor: Super Express

MATURA 2025

Te lektury będą na maturze 2025. To pewniaki! [LISTA LEKTUR]

2025-04-25 12:33

Jakie lektury powtórzyć do matury 2025 z języka polskiego? Każdego roku w arkuszu maturalnym z języka polskiego jest wiele zadań opartych na treści lektur szkolnych i nie tylko. Warto wiedzieć, jakie tytuły warto sobie przypomnieć przed 5 maja i maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym. Te lektury to pewniaki!

Matura z języka polskiego 2025

Egzamin maturalny 2025 rozpocznie się maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tegoroczni maturzyści cały cykl matur rozpoczną w poniedziałek 5 maja, o godzinie 9.00. Wówczas otworzą pierwsze arkusze maturalne. Co się w nich znajdzie? Tego jeszcze nie wiemy, ale na podstawie egzaminów maturalnych z poprzednich lat możemy wywnioskować, co może znaleźć się w arkuszu maturalnym w 2025 roku.

Część zadań, których maturzyści będą zmuszeni rozwiązać opartych będą na lekturach szkolnym i znajomości ich treści. Warto więc przed egzaminem przypomnieć sobie najważniejsze cechy, charakterystyki bohaterów i inne informacje z podanych poniżej lektur. Te z pewnością pojawią się na maturze 2025.

 

Rzeszów Radio ESKA Google News

Matura 2025. Lektury często powracające na maturze

Lektury obowiązkowe z liceum, które często pojawiają się w arkuszach maturalnych to między innymi „Pan Tadeusz” - często pojawia się w pytaniach o patriotyzm, historie i tradycję. Jakie inne?

  • „Dziady cz. III” – Adam Mickiewicz - bardzo popularna w ostatnich latach. Tematy: mesjanizm, bunt, cierpienie, ojczyzna.
  • „Lalka” – Bolesław Prus - jedna z najczęściej analizowanych lektur na maturze. Tematy: romantyzm vs pozytywizm, miłość, społeczeństwo, przemiany.
  • „Zbrodnia i kara” – Fiodor Dostojewski - często pojawia się jako kontekst w rozprawkach. Tematy: zbrodnia, kara, moralność.
  • „Wesele” – Stanisław Wyspiański. Tematy: symbole, narodowość, marazm społeczny.
  • „Sklepy cynamonowe” – Bruno Schulz - często wykorzystywana do interpretacji tekstu poetyckiego lub prozatorskiego – symbolika, realizm magiczny.

Matura 2025. Lektury do rozprawki 

To nie wszystko. Choć wspomniane wyżej lektury, to wiedza obowiązkowa, warto pamiętać też o wypracowaniu, czyli najważniejszej części arkusza maturalnego.

Tematy rozprawek maturalnych bywają skomplikowane, dlatego warto mieć szeroka wiedzę na popularne zagadnienia, które pojawiały się w arkuszach maturalnych w poprzednich latach. Z pewnością w napisaniu rozprawki pomoże znajomość takich tytułów, jak:

  • „Przedwiośnie” – Stefan Żeromski – młodość, ideały, Polska po odzyskaniu niepodległości.
  • „Ferdydurke” – Witold Gombrowicz – maski, dojrzewanie, konwencje społeczne.
  • „Inny świat” – Gustaw Herling-Grudziński – totalitaryzm, cierpienie, przetrwanie, pamięć historyczna.
  • „Granica” – Zofia Nałkowska – moralność, granice odpowiedzialności, psychologia postaci.
  • „Zdążyć przed Panem Bogiem” – Hanna Krall – Holokaust, losy Marka Edelmana, etyka w ekstremalnych warunkach.
Mariusz Jaszczyk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju