W wakacje więcej osób zginęło na drogach niż rok temu. Policja podała statystyki

i

Autor: (fot. Policja)

Podwyżki

O tyle więcej zarobią mundurowi w 2024 roku. Padła konkretna stawka

2023-09-13 14:28

Już wiadomo na jakie podwyżki mogą liczyć mundurowi w Polsce. Zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego odnośnie budżetu na 2024 rok i podwyżek w różnych sektorach tj. budżetówce, służbach publicznych, czy właśnie służbach mundurowych zdaje się potwierdzać list wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika do policji.

Dla kogo podwyżki w 2024? Policjanci się załapią?

W sierpniu premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając projekt budżetu na 2024 rok zapowiedział, że pracownicy budżetówki, służby publiczne czy między innymi mundurowi mogą liczyć na podwyżki w wysokości 12,3 procent. Jak to określił – o wiele więcej niż poziom inflacji w Polsce. W mediach pojawiły się informacje, że wspomniane 12,3 procent to najwyższa stawka, która niekoniecznie dotyczy całego sektora, o którym mówił premier. Czy policjanci mogą liczyć na podwyżki? Portal infosecurity23.pl poinformował, że wiceszef MSWiA Maciej Wąsik wysłał list do policjantów, w którym tłumaczy wysokość podwyżek. Zaznacza, że "zgodnie z zapowiedzią Pana Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów funkcjonariusze resortu spraw wewnętrznych i administracji otrzymają w przyszłym roku waloryzację uposażeń w wysokości 12,3 proc., tj. wyższą od prognozowanego średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych o 5,7 proc".

Waloryzacja kwoty bazowej o 6,6 proc. oraz dodatkowy wzrost uposażeń o 5,7 proc., tj. do 12,3 proc. w stosunku do roku 2023 pozwoli na przeciętny wzrost uposażenia policjanta o 902 zł wraz z 1/12 nagrody rocznej – serwis przytacza fragment listu.

ZOBACZ: Gdzie zarabia się najwięcej na Podkarpaciu? Zarobki nie są najlepsze

Podwyżki mundurowych. Nie tylko pensja wzrośnie

Infosecurity24.pl podaje, że jeszcze w tym roku zostanie wypłacony dodatek motywacyjny, który może zostać zwiększony. Jak zapewnia wiceszef MSWiA, kierownictwo resortu zgodziło się na propozycję związków zawodowych, aby to komendanci określili wysokość jednorazowego dodatku.

W liście do mundurowych wspomniano także o toczących się pracach nad „rozszerzeniem katalogu osób uprawnionych do świadczenia za długoletnią służbę i określenie minimalnej wysokości dodatku służbowego”.

Ta wynosić miałaby nie mniej niż 10 proc. albo nie mniej niż 20 proc. Resort pracować ma także nad podwyższeniem wysokości stawki diety dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA delegowanych do wykonywania zadań w bezpośredniej ochronie granicy państwowej z Republiką Białorusi, Federacją Rosyjską i Ukrainą – podaje serwis infosecurity24.pl

Źródło: infosecurity24.pl

Niespełnione obietnice zachodu? Gen. Pacek "Zachód powściągliwie udziela wsparcia"