Samochód

i

Autor: pixabay.com Nowe tablice rejestracyjne już od czerwca.

Informacje

Nowy wzór tablic rejestracyjnych już od czerwca. Dotyczy tylko jednej grupy kierowców

2024-05-24 14:25

Nowe tablice rejestracyjne w Polsce już niebawem staną się faktem. Wielu kierowców bardzo długo czekało na tę decyzję. Teraz wszystko ma zostać uporządkowane.

Od czerwca nowy wzór tablic rejestracyjnych. Zainteresuje jedną grupę kierowców

Nowy wzór tablic rejestracyjnych znalazł się w opublikowanym projekcie rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury. Zmiany nie dotyczą jednak wszystkich kierowców, a tylko wybranej grupy. Kogo konkretnie? Ta informacja powinna zainteresować środowisko sportowe. Nowe „blachy” znajdą się na pojazdach startujących w zawodach sportowych. Znana jest już kolorystyka tablic. Uzupełniono także przepisy dotyczące czasowej rejestracji samochodów.

W opublikowanym rozporządzeniu możemy przeczytać:

Na tablicy rejestracyjnej tymczasowej jest wytłoczony numer rejestracyjny składający się z wyróżnika województwa oraz wyróżnika pojazdu:

1) barwy czerwonej na białym tle albo

2) barwy czerwonej na żółtym tle w przypadku tablicy rejestracyjnej wydawanej dla samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych.

Co mówią nowe przepisy o tablicach rejestracyjnych?

W polskim prawie pojawiło się nowe pojęcie „samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych". To właśnie ten zapis pozwolił na utworzenie nowego wzoru tablic rejestracyjnych i zakończenie trwającej od wielu lat nieścisłości w prawie. Wspomniane samochody nie będą musiały być poddawane badaniom technicznym, ale ich właściciele będą zobowiązani do przeprowadzenia badania mającego na celu potwierdzenie zgodności z warunkami technicznymi. Auta będą dopuszczone do ruchu jedynie czasowo.

Pozwolenie czasowe na rejestrację samochodów będzie wydawał starosta. Kierowcy otrzymają tymczasowe tablice rejestracyjne. Za wszystko trzeba będzie naturalnie zapłacić. Koszt opłaty za dopuszczenie do ruchu to 18,50 zł, a wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych będzie wiązało się z kosztem 100 złotych. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca. To istotne zmiany, które w znaczącym stopniu wpłyną na środowisko sportowe. Aktualnie samochody biorące udział w rajdach czy wyścigach, muszą być zarejestrowane na stałe, a także muszą posiadać wykupione ubezpieczenie OC. Kierowcy są zobowiązani także do przeprowadzania okresowego badania technicznego.

ZOBACZ: NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWE ZAWODY WEDŁUG POLAKÓW W 2024 ROKU

Kradli tablice rejestracyjne w Białymstoku