Spis treści
Wakacje z WOT
3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w ramach programu „Wakacje z WOT" przygotowała jeden termin szkolenia podstawowego w okresie letnim. Rozpoczęło się ono 24 czerwca, tuż po tym jak 23 czerwca każdy z uczniów i nauczycieli zakończył swój rok szkolny.
Przerwa w nauce z terytorialsami
Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce, a także pracy, nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przez 16 dni ochotnicy będą uczyć się wojskowego rzemiosła. To przede wszystkim posługiwanie się bronią, łączność, topografii, taktyki, a także zasad zachowania na polu walki i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Są to intensywne ćwiczenia, które sprawdzają zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną ochotników. Oprócz tego pokażą ich zaangażowanie, dyscyplinę oraz umiejętność pracy w grupie.
- Szkolenie to niczym nie różni się od tych które organizowane są w przeciągu całego roku. Proces szkoleniowy przebiega dokładnie w ten sam sposób - jedynie zmienia się miejsce i okoliczności pogodowe - tłumaczy ppor. Magdalena Mac - oficer prasowy 3PBOT.
Proces szkolenia
W tym roku "Wakacje z WOT" prowadzone są na terenie kompleksu wojskowego w Nowej Sarzynie w powiecie Leżajskim. Niektóre z ćwiczeń przeniosą się również na teren jednego z największych poligonów w Polsce, który znajduje się w Nowej Dębie. Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, która sprawdzi nabyte umiejętności i wiedzę ochotników. To bardzo wymagający test, który jest zwieńczony uroczystą przysięgą wojskową. Po takich szkoleniach ochotnicy - już żołnierze - trafiają do jednostek, które znajdują się w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu. Tam przejdą dalszy proces szkolenia.
Każdego terytorialsa obowiązuje szkolenie rotacyjne - jest to jeden weekend w miesiącu plus dodatkowo szkolenie zintegrowane 2-tygodniowe raz w roku - podkreśla Magdalena Mac - oficer prasowy 3PBOT
ZOBACZ: Widowiskowe pokazy lotnicze w Mielcu z udziałem policyjnego Black Hawka