Spis treści
Nowa trasa turystyczna w Bieszczadach
Pierwszego przejścia szlaku "Nowy Majdan" dokonali inicjatorzy jego powstania oraz turyści w miniony piątek, było to w sumie około 40 osób. Jak zaznaczył rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek, trasa nowej ścieżki prowadzi z centrum Cisnej w kierunku Baligrodu. Następnie w dolinie tzw. Starego Majdanu wiedzie dawnym płajem pasterskim, prowadzącym na grzbiet Łopiennika, łącząc się ze szlakiem czarnym z Dołżycy – powiedział.
Rzecznik RDLP podkreślił, że nowy szlak to obecnie najkrótsza droga na szczyt i bardzo dogodna dla wypoczywających w Cisnej. Nadleśniczy Nadleśnictwa Cisna Jan Podraza zauważył, że nowa ścieżka przypomina m.in. o pasterskich tradycjach okolicy, które utrwalone zostały w narodowej literaturze.
Trasa z wątkami historycznymi
-Zdecydowaliśmy się otworzyć tę trasę, udostępniając naszą stokówkę, wzdłuż której już ponad 200 lat temu w dobrach Fredrów dymiły mielerze, bowiem zasoby drzewne tego masywu były użytkowane na opał dla miejscowej huty, a stoki Łopiennika w dużej mierze bezleśne były miejscem wypasu bydła – dodał nadleśniczy.
Jak wskazał Marszałek, w 1833 r. wycieczkę na Łopiennik odbył m.in. Wincenty Pol w towarzystwie Seweryna Goszczyńskiego. To wtedy, podczas podziwiania rozległych widoków ze szczytu zrodził się u Pola pomysł napisania Pieśni o ziemi naszej – podkreślił rzecznik RDLP.
W trakcie piątkowego wejścia na szczyt zabrzmiała drewniana trembita, na której zagrał Miłosz Kabała z zespołu „Echo Karpat”. Na szczycie szlaku odbyło się również wspólne czytanie „Pieśni o ziemi naszej”. Czas przejścia ścieżką z Cisnej na szczyt wynosi 2 godziny, czas zejścia 1,5 godz.
ZOBACZ: ILE KOSZTUJE GAŁKA LODÓW W RZESZOWIE? SPRAWDZILIŚMY TO