Mrówki ogniste

i

Autor: Magdalena Smyczek - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org

Ciekawostki

Niszczycielski gatunek coraz bliżej Polski. Boleśnie kąsają, a nawet niszczą urządzenia!

2024-06-03 12:22

Niszczycielski gatunek mrówek ognistych dotarł do Europy. To jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków świata, który powoduje zniszczenia nie tylko w uprawach, ale może zagnieżdżać się nawet w urządzeniach elektrycznych, powodując ich awarię. Co gorsze, ich ukąszenia są bolesne, przypominające oparzenie.

Niszczycielski gatunek coraz bliżej Polski

Mrówki ogniste są jednym z najbardziej inwazyjnych i niszczycielskich gatunków świata. W pobliżu Syrakuz na Sycylii znaleziono 88 gniazd tych owadów, co oznacza, że dotarły one do Europy. Mrówki z gatunku Solenopsis invicta powodują bolesne użądlenia, niszczą uprawy, zagrażają lokalnej faunie i florze. Mogą też gnieździć się w urządzeniach elektrycznych i powodować ich awarie. Naukowcy ostrzegają, że mogą one rozprzestrzenić się również w innych miejscach Europy.

ZOBACZ: Jadowite zwierzęta w Polsce. Ich ukąszenie może skończyć się tragicznie

Mrówki z Ameryki Południowej dotarły do Europy

Inwazyjny gatunek pochodzi z Ameryki Południowej, ale w ciągu ostatniego stulecia skolonizował już między innymi pewne obszary w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Karaibach, w Chinach i w Australii. W USA powoduje straty wyceniane na 6 mld dolarów rocznie. Tylko w Nowej Zelandii udało się go wytępić – podał dziennik „La Repubblica”.

Mrówki ogniste wykrywano już wcześniej w produktach importowanych z zagranicy w Hiszpanii, Finlandii czy Holandii, ale jak dotąd nie było dowodów potwierdzających ich stałą obecność w europejskiej przyrodzie.

„To jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków”

Solenopsis invicta to jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków. Mogą się rozprzestrzenić zatrważająco szybko (…) Znalezienie tego gatunku we Włoszech było wielką niespodzianką, ale wiedzieliśmy, że ten dzień nadejdzie – przyznał kierujący badaniem Mattia Menchetti z Instytutu Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie.

Analiza genetyczna mrówek znalezionych na Sycylii wykazała, że najpewniej przybyły tam z USA lub Chin. Autorzy badania ocenili, że w obecnych warunkach klimatycznych mrówki S. invicta mogłyby się zadomowić na około 7 proc. obszaru Europy, w tym w połowie europejskich miast, m.in. w Barcelonie, Rzymie, Paryżu i Londynie. Dalsze ocieplenie klimatu może dodatkowo sprzyjać ich rozprzestrzenianiu – ostrzegli naukowcy.

Jeleń spotkał małe kaczki w leśnej rzece