Toksyczny owad w Polsce. Niewielka ilość jadu to dawka śmiertelna dla człowieka

i

Autor: Fot.: Dawid Gudel, Lasy Państwowe/www.lasy.gov.pl

Ciekawostki

Niewielka ilość jadu wystarczy, by zabić człowieka! Ten owad żyje w Polsce!

2024-06-16 17:46

Gatunek chrząszcza występujący w Polsce może zrobić człowiekowi krzywdę. Dlaczego należy ostrożnie postępować w sytuacji, gdy natkniemy się na tego owada? W sytuacji stresowej chrząszcz wydziela jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie, której dawka 0,03 g może zabić człowieka! Na co zwracać uwagę w czasie spaceru po lesie?

Spis treści

  1. Oleica krówka jest groźna dla człowieka
  2. Oleica krówka to śmiertelne zagrożenie?
  3. Oleica krówka. Tego owada nie sposób nie zauważyć

Oleica krówka jest groźna dla człowieka

Lasy Państwowe dokładnie opisały gatunek chrabąszcza, z którym trzeba postępować ostrożnie. To oleica krówka. Jej nazwa nie jest przypadkowa, bo nawiązuje do mechanizmu obronnego owada. - Podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trującą związek chemiczny - kantarydynę (zaliczaną do grupy terpenów), jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Dawniej kantarydynę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), jako afrodyzjak i do produkcji trucizny – informują Lasy Państwowe.

Oleica krówka to śmiertelne zagrożenie?

Dawka śmiertelne dla człowieka to około 0,03 grama tej substancji. Czy spotkanie z pojedynczym owadem jest śmiertelnym niebezpieczeństwem? Niekoniecznie.

Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego „porcja”, może silnie podrażnić ludzką skórę szczególnie, gdy substancja dostanie się do nosa i oczu – dodają leśnicy.

CZYTAJ TAKŻE: Najbardziej jadowite zwierzęta w Polsce. Musisz na nie uważać!

Oleica krówka. Tego owada nie sposób nie zauważyć

Oleica krówka nie jest małym owadem.

Oleica krówka nie należy do mikrusów, jest duża – długość ciała może wynosić nawet 35 mm. Owady dorosłe mają skrócone pokrywy skrzydłowe i duży, pękaty odwłok. Samice są znacznie większe od samców. U samca czułki są „złamane”, dzięki czemu łatwo odróżnić płcie – informują Lasy Państwowe.

Groźnego owada można spotkać w nasłonecznionych polanach i łąkach od kwietnia do czerwca. Jak wygląda?

Oleica krówka (Meloe proscarabaeus) to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych o ciemnogranatowym, niebieskoczarnym lub czarnym ubarwieniu ciała z metalicznym połyskiem – zaznaczają leśnicy.

ZOBACZ: Skutki pożaru w Bieszczadach na połoninie Caryńskiej

Listen on Spreaker.
Cmentarne hieny okradły około 100 grobów