Ciekawostki

Podkarpacka wieś o ciekawej historii. Wiele lat temu była... stolicą państwa!

2024-10-31 14:48

Komańcza to jedna z najbardziej niezwykłych wsi w Polsce. Dlaczego? Otóż przez pewien czas ta niewielka miejscowość leżąca na Podkarpaciu była stolicą odrębnego państwa, nazywanego Republiką Komańczańską. Co ciekawe, na jego czele stanął… miejscowy kupiec, przeciwko któremu ruszyła niebawem wojskowa ofensywa. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Poznajcie Komańczę i jej atrakcje w przygotowanym materiale.

Komańcza. Niewielka wieś na Podkarpaciu była kiedyś stolicą państwa

Podkarpacie to z pewnością jeden z najbardziej wyjątkowych regionów w Polsce, nie tylko ze względu na geografię, ale także z uwagi na historię. Jedna z nich, choć brzmi niedorzecznie, wydarzyła się naprawdę. Zacznijmy jednak od początku. Komańcza to niewielka podkarpacka wieś leżąca w powiecie sanockim, zamieszkiwana przez nieco ponad 800 osób. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą jeszcze z początków XVI wieku. Przez setki lat istnienia Komańcza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, m.in. najazdu wojsk siedmiogrodzkich Jerzego II Rakoczego, w wyniku którego, jak podaje Urząd Gminy Komańcza, w 1657 roku wieś zamieszkiwało jedynie kilka rodzin. Wraz z dramatycznymi losami Rzeczpospolitej miejscowość Komańcza doświadczała licznych wojen, bitew i kampanii. Najciekawsza historia rozpoczyna się jednak 4 listopada 1918 roku. Co wydarzyło się wówczas w Komańczy? Kilka dni wcześniej, bo 1 listopada we Lwowie proklamowano niepodległość Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. W efekcie tego ludność łemkowska, zamieszkująca tereny dzisiejszego Podkarpacia, opowiadając się po stronie ukraińskiej postanowiła o utworzeniu Republiki Komańczańskiej. Jej władze chciały włączenia nowego tworu w skład ZURL. Na czele Republiki Komańczańskiej w osobie prezydenta stanął kupiec Andrij Kyr.

W 1918 roku o swoje przyszłe granice walczyła także Polska. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego wydała formalną deklarację niepodległości 7 października 1918 roku. Już w ostatnich dniach listopada polskie formacje wojskowe podjęły działania zmierzające do zlikwidowania Republiki Komańczańskiej, rozpoczynając starcia zbrojne. Te ostatecznie zakończyły się w 27 stycznia 1919 roku. Wcześniej w kierunku Komańczy ruszyła ofensywa Wojska Polskiego. Republika Komańczańska przestała istnieć po serii aresztowań i potyczek.

Wieś Komańcza na Podkarpaciu. Turystyka i zabytki. Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Komańcza w województwie podkarpackim to również liczne i ciekawe zabytki. Co warto zobaczyć w Komańczy? Z pewnością są to m.in. Cerkiew Opieki Matki Bożej, wybudowana w latach 1800-1803, Klasztor Nazaretanek z dwudziestolecia międzywojennego czy Kościół św. Józefa. W okolicach Komańczy znajdziemy również wiele kapliczek, Wodospad w Dołżycy, Jeziorka Duszatyńskie czy źródełko w Radoszycach.

Komańcza na Podkarpaciu to również doskonała baza wypadowa na górskie wycieczki w Bieszczadach. Znajdziemy tam m.in. Leśną Willę PTTK im. Ignacego Zatwarnickiego, a także pobliskie szlaki piesze, będące częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. W okolicach Komańczy biegnie również Szlak „Śladami dobrego wojaka Szwejka”, wiodący z Czech, przez Austrię, Węgry, Słowację, Polskę i Ukrainę, miejscami opisanymi przez Jaroslava Haska w powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka”.

Prawda czy fałsz? Zmierz się z quizem na temat faktów o Podkarpaciu

Pytanie 1 z 12
Podkarpacie ma ponad 3 miliony mieszkańców .
2024_10_18_Super Seriale