Opuszczone wsie w województwie podkarpackim. To miejsca doświadczone przez historię
Opuszczone wsie na Podkarpaciu to miejsca często tragicznie doświadczone przez historię, zwłaszcza w latach 1939-1947. Dzisiejsze tereny województwa podkarpackiego przed II wojną światową w większości wchodziły w skład województwa lwowskiego. Mowa o miastach takich jak Tarnobrzeg, Rzeszów, Kolbuszowa, Łańcut, Sanok, Krosno, Lesko czy Przemyśl. Zgodnie z Pierwszym Powszechnym Spisem Ludności z 1921 roku struktura demograficzna ówczesnego woj. lwowskiego była niezwykle skomplikowana. Większość, bo 56,58 proc. mieszkańców części dzisiejszego Podkarpacia stanowili Polacy. Z kolei Ukraińcy w liczbie ponad 975 tys. stanowili 35,88 proc. ludności województwa lwowskiego. Zamieszkiwali tam również Żydzi (7,00 proc.) oraz Niemcy (ok. 12 tys. osób). Wybuch II wojny światowej był przyczyną wielu tragedii i dramatów ludzkich, które ostatecznie na zawsze zmieniły demografię tych terenów. Dlaczego na Podkarpaciu niektóre wsie są opuszczone? To przede wszystkim efekt zbrodni wojennych dokonywanych przez Ukraińską Powstańczą Armię, a także wysiedleń przeprowadzonych w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. Tuż po zakończeniu II wojny światowej wielu Ukraińców i Łemków przesiedlono na zachodnie tereny PRL, a część z nich do Związku Sowieckiego. Obecnie w województwie podkarpackim kilkadziesiąt wsi pozostaje niezamieszkałych, mowa głównie o wschodzie Podkarpacia, powiatach lubaczowskim, jarosławskim, przemyskim, bieszczadzkim, leskim czy sanockim – to właśnie tam znajdziemy najwięcej opuszczonych wsi na Podkarpaciu. Jesteście ciekawi? W galerii poniżej znajdziecie opuszczone podkarpackie wsie.
Część z opuszczonych wsi w województwie podkarpackim została zasiedlona w ostatnich latach. Powstają tam m.in. liczne miejsca rekreacji i wypoczynku, takie jak Hotel Arłamów leżący w miejscowości Jamna Górna. Niewiele osób wie, że w czasie II wojny światowej właśnie w tej miejscowości dochodziło do zbrodni wojennych, a także starć oddziałów Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Ukraińską Powstańczą Armią. Ludność wsi, na terenie której obecnie znajduje się hotel wysiedlono w latach 1945 i 1947.
To tylko jedna z tysięcy historii dotyczących opuszczonych wsi w województwie podkarpackim, które poznacie w przygotowanej powyżej galerii.