Ciekawostki

Wyludnione wsie na Podkarpaciu. Miejsca, które widziały ludzkie tragedie [GALERIA]

2024-10-20 21:42

Województwo podkarpackie z uwagi na swoją historię stanowi miejsce szczególne. Od wieków obszary te cechowała migracja ludności związana z wojenną pożogą i wydarzeniami na pograniczu. Na Podkarpaciu znajdziemy dziś opuszczone wsie, które jeszcze lata temu tętniły życiem. Dziś to miejsca zapomniane przez historię, skrywające często tragiczne tajemnice. Po dawnych mieszkańcach zostały wspomnienia, przydrożne kapliczki i fragmenty budynków. Poznajcie historię opuszczonych podkarpackich wsi.

Opuszczone wsie w województwie podkarpackim. To miejsca doświadczone przez historię

Opuszczone wsie na Podkarpaciu to miejsca często tragicznie doświadczone przez historię, zwłaszcza w latach 1939-1947. Dzisiejsze tereny województwa podkarpackiego przed II wojną światową w większości wchodziły w skład województwa lwowskiego. Mowa o miastach takich jak Tarnobrzeg, Rzeszów, Kolbuszowa, Łańcut, Sanok, Krosno, Lesko czy Przemyśl. Zgodnie z Pierwszym Powszechnym Spisem Ludności z 1921 roku struktura demograficzna ówczesnego woj. lwowskiego była niezwykle skomplikowana. Większość, bo 56,58 proc. mieszkańców części dzisiejszego Podkarpacia stanowili Polacy. Z kolei Ukraińcy w liczbie ponad 975 tys. stanowili 35,88 proc. ludności województwa lwowskiego. Zamieszkiwali tam również Żydzi (7,00 proc.) oraz Niemcy (ok. 12 tys. osób). Wybuch II wojny światowej był przyczyną wielu tragedii i dramatów ludzkich, które ostatecznie na zawsze zmieniły demografię tych terenów. Dlaczego na Podkarpaciu niektóre wsie są opuszczone? To przede wszystkim efekt zbrodni wojennych dokonywanych przez Ukraińską Powstańczą Armię, a także wysiedleń przeprowadzonych w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. Tuż po zakończeniu II wojny światowej wielu Ukraińców i Łemków przesiedlono na zachodnie tereny PRL, a część z nich do Związku Sowieckiego. Obecnie w województwie podkarpackim kilkadziesiąt wsi pozostaje niezamieszkałych, mowa głównie o wschodzie Podkarpacia, powiatach lubaczowskim, jarosławskim, przemyskim, bieszczadzkim, leskim czy sanockim – to właśnie tam znajdziemy najwięcej opuszczonych wsi na Podkarpaciu. Jesteście ciekawi? W galerii poniżej znajdziecie opuszczone podkarpackie wsie. 

Część z opuszczonych wsi w województwie podkarpackim została zasiedlona w ostatnich latach. Powstają tam m.in. liczne miejsca rekreacji i wypoczynku, takie jak Hotel Arłamów leżący w miejscowości Jamna Górna. Niewiele osób wie, że w czasie II wojny światowej właśnie w tej miejscowości dochodziło do zbrodni wojennych, a także starć oddziałów Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Ukraińską Powstańczą Armią. Ludność wsi, na terenie której obecnie znajduje się hotel wysiedlono w latach 1945 i 1947.

To tylko jedna z tysięcy historii dotyczących opuszczonych wsi w województwie podkarpackim, które poznacie w przygotowanej powyżej galerii.

Quiz. Rozpoznasz miasto na Podkarpaciu po jednym zdjęciu?

Pytanie 1 z 12
Jakie to miasto?
Alan Kwieciński - ŚCIANA PŁACZU PRIME X