Nietrafiony prezent na święta? Można zwrócić i odzyskać pieniądze

i

Autor: Unsplash

Nietrafiony prezent na święta? Możesz zwrócić i odzyskać pieniądze

2021-12-27 8:56

Nietrafiony prezent można zwrócić i odzyskać pieniądze. Za nie kupić coś innego, albo cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi, które pod koniec roku z pewnością się przydadzą. Jest jednak warunek, prezent kupiony przez internet można zwrócić bezwarunkowo w ciągu 14 dni licząc od momentu otrzymania przesyłki. Jak wygląda zwrot z prezentami kupionymi stacjonarnie?

Dostałeś nietrafiony prezent na święta? Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wskazała w rozmowie z PAP, że czasami Mikołaj nie trafi w gust z prezentem, pomyli rozmiar, wybierze zły kolor albo nie ten model. Prawo daje jednak obdarowanemu możliwości wyjścia z tej sytuacji. - Jeśli prezent był kupiony przez internet tuż przed świętami, to nie ma problemu. Na zwrot w sklepie internetowym mamy 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Wówczas nawet nie trzeba podawać przyczyny. Odsyłamy oświadczenie o odstąpieniu od umowy i nietrafiony prezent – wyjaśniła. Jak zaznaczyła, tu sytuacja jest jasna dla kupującego i sprzedającego. A jak wygląda zwrot prezentu kupionego w sklepie stacjonarnym?

Nietrafiony prezent świąteczny? Prezent ze sklepu

- Jeśli jednak prezent kupiony był w sklepie stacjonarnym, możliwość takiego zwrotu zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy, i to sprzedawca określa warunki zwrotu" - dodała.

Jak wyjaśniła, to sprzedawca określa, czy możliwy będzie zwrot, czy wyłącznie wymiana i czy będzie to możliwe przez 7 dni, 14 czy może 90 dni. - Warto również wiedzieć, że w sytuacji oddawania-zwracania do sklepu stacjonarnego niechcianej rzeczy, sprzedawca może również zaproponować bon podarunkowy - dodała Cieloch. Ekspertka zwróciła uwagę, że zwracany towar nie powinien nosić śladów użytkowania; ma być też zapakowany w oryginale opakowanie.

Najważniejsze wydarzenia w 2021 roku