Zaburzenia psychiczne po COVID-19
Lęk, depresja, bezsenność - takie powikłania może nieść ze sobą COVID-19. Jak donosi PAP, specjaliści z University of Oxford analizowali dane o stanie zdrowia 62 tysięcy pacjentów trzy miesiące po tym, jak przeszli oni COVID-19. Okazało się, że u wielu z nich występowały zaburzenia psychiczne i to znacznie częściej niż u osób chorujących na grypę, kamicę nerkową i złamania kości.
Zaburzenia psychiczne wykryto po raz pierwszy u 18 procent pacjentów po COVID-19, 13 procent po grypie, 12,7 procent po załamaniu kości. Co ważne, COVID-19 grozi też nawrotem występującego już wcześniej zaburzenia. Taka sytuacja zdarzała się u 5,8 procent badanych. Dla porównania, zaburzenie wracało u 2,8 procent pacjentów po grypie i 2,5 po złamaniu kości.
COVID-19 uszkadza mózg?
Badacze wykrywali też zespół stresu pourazowego u pacjentów po COVID-19. Ich zdaniem, zaburzenia psychiczne mogą być wywołane silnym przeżyciem, jak i samym przebiegiem choroby. COVID-19 powoduje między innymi zakrzepy i zatory, co grozi udarem mózgu i zawałem serca. Część chorujących zauważała znaczne pogorszenie się zdolności poznawczych po wyzdrowieniu:
"Jakby ich mózg postarzał się o 10 lat" - pisze PAP.