Kiedy w Polsce będzie drugi lockdown?
Nie będzie pełnego lockdownu - taką decyzję ogłosił 12 listopada premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że po raz pierwszy od dwóch miesięcy średnia liczba nowych zakażeń koronawirusem zaczęła spadać. Zachorowań nadal jest dużo, ale to dobry znak. Dodał jednak, że sytuacja jest dynamiczna i jeśli nie będziemy przestrzegali obostrzeń, wszystko może się jeszcze zmienić, a narodowa kwarantanna może stać się rzeczywistością:
- Po konsultacjach z Radą Medyczną ustanowiliśmy próg alarmowy na poziomie 65-75 na 100 tys. zakażeń. W ostatnich dniach udało się wyhamować tuż przed tym progiem - wyjaśnił.
Czy w Polsce będzie godzina policyjna?
Pod pojęciem narodowej kwarantanny kryje się wiele możliwych restrykcji, na przykład godzina policyjna. Premier jasno dał do zrozumienia, że wszystkie obostrzenia mają na celu jedno - zniechęcenie Polaków do wychodzenia z domów. W podobnym tonie wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski:
"Przede wszystkim #zostańwdomu, żeby nie dać wirusowi okazji na rozprzestrzenianie się. Wychodźmy z domu tylko wtedy, kiedy to jest niezbędne i koniecznie. Stosowanie reguły DDM naprawdę już musi być standardem".
Nowe obostrzenia w Polsce od 7 listopada
Na liście nowym obostrzeń obwiązujących od 7 listopada w Polsce znalazły się między innymi:
- nauka zdalna także dla klas 1-3,
- nowe limity w sklepach,
- zamknięte galerie handlowe,
- zamknięte kina, teatry, wystawy,
- zamknięte hotele (czynne tylko dla gości w podróży służbowej).
Narodowa kwarantanna: Jakie zakazy?
Jeśli narodowa kwarantanna będzie wprowadzona możliwy jest szereg nowych zakazów, na przykład:
- zakaz wychodzenia z domów poza pracą i zakupami,
- godzina policyjna,
- przemieszczanie się tylko w danym promieniu od domu,
- zamknięte granice,
- otwarte tylko sklepy spożywcze.