Siergiej Szojgu (pierwszy z lewej)

i

Autor: Wikipedia, Wikimedia

Wydarzenia

Nakazy aresztowania Szojgu i Gierasimowa. Trybunał ma dowody na zbrodnie wojenne

2024-06-25 13:13

Międzynarodowy Trybunał Konstytucyjny wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa.

Nakazy aresztowania Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał komunikat, w którym czytamy, że nakazy aresztowania dwóch osób, Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa powstały w związku z sytuacją na Ukrainie za „domniemane zbrodnie międzynarodowe popełnione w okresie od co najmniej 10 października 2022 r. do co najmniej 9 marca 2023 r.”.

 […] Są rzekomo odpowiedzialni za zbrodnię wojenną polegającą na kierowaniu ataków na obiekty cywilne oraz zbrodnię wojenną polegającą na spowodowaniu nadmiernych przypadkowych szkód wśród ludności cywilnej lub uszkodzeniu obiektów cywilnych, a także zbrodnię przeciwko ludzkości polegającą na nieludzkich czynach – czytamy.

ZOBACZ: 

Trybunał ma dowody na zbrodnie wojenne

W komunikacie MTK czytamy także, że nakazy aresztowania zostały wydane na podstawie wniosków złożonych przez prokuraturę. Chodzi zarówno o ataki rakietowe na infrastrukturę elektryczną ale i na obiekty cywilne.

Biorąc pod uwagę, że kluczowe zarzuty faktyczne są należycie poparte dowodami i innymi istotnymi materiałami przedstawionymi na tym etapie postępowania przez Prokuraturę, Izba uznała, że spełnione są ustawowe przesłanki do wydania nakazów aresztowania – informuje MTK.

Pościg ulicami Lublina za pijanym kierowcą!